V žilách jim koluje temperament, z očí vyzařuje jedinečnost. Na první pohled jsou nezkrotní, v jejich těle se však skrývá zajímavá a exotická duše. Toužíte-li po rozbití každodenního stereotypu, jsou vhodní právě pro vás.
Jejich koupě prověří vaše chovatelské schopnosti. Zároveň ale do světa vyšle jasnou zprávu, že výzvy se mají přijímat, nikoli odmítat. Éře psů a koček už dávno odzvonilo. Je čas na adrenalin.
Surikata
Zvídavé, neposedné a mnohdy také pěkně drzé. Chov surikat udělá z vaší domácnosti hon za dobrodružstvím. Rozhodně se však tyto malé šelmičky nehodí do bytu a pro začátečníka bývá doporučována menší skupinka. Ideální je začít s párem, který je na sebe zvyklý.
Cesta k nim je poměrně snadná. V případě zájmu je možné surikaty odkoupit ze zoologických zahrad nebo od soukromých chovatelů. Jako ideální hnízdečko k bydlení jim postačí větší výběh orientovaný na slunnou stranu.
Při jeho zařizování však myslete na minimalisticky. Jedná se o aktivní a ne příliš čistotná zvířátka, méně je v jejich případě více. V jídle ale takto vybíraví nejsou. Pochutnají si jak na drůbežím a hovězím mase, tak na vejcích, tvarohu či ovoci.
Zatímco v dětství hodují klidně i 2krát denně, v dospělosti jim postačí jen 1krát. Dožívají se až 13 let.
Ara hyacintový
Gigant mezi papoušky, jehož délka těla dosahuje úctyhodných 100 centimetrů, je vhodný pouze pro oddané majitele, jimž nevadí svému příteli věnovat dostatek času.
Nepřehlédnutelný modrý opeřenec totiž zbožňuje společnost a s majitelem dokáže navázat skutečně silné pouto.
Kromě pozornosti a lásky potřebuje také dostatek prostoru, které mu poskytnou nejčastěji klece stvořené na míru. Ideálně vyrobené z nerezové oceli, které nemůže snadno zničit.
Řešením nedostatku prostoru se ale může stát i vlastní voliéra nebo místnost, v níž si Ara může létat a zároveň procvičoval svaly. Čas na cvičení se pohybuje zhruba kolem dvou hodin denně.
Při dostatku trpělivosti je schopný naučit se několik lrátkých vět či frází a sám od sebe je zopakovat. Ve volné přírodě je jim zdrojem obživy ovoce nebo oříšky, čímž nepohrdne ani během chovu.
Kapybara
Až 50 kilový savec miluje potápění a hravě nahradí i sekačku na trávu. Na velkém pozemku proto může být kapybara nenahraditelnou silou navíc. Její ochočení ale není snadnou záležitostí. Pár měsíců trvá.
Pak se vám však odmění tím, že se naučí klidně podat pac či chodit na vodítku. Kvůli její společenské nátuře není od věci zauvažovat nad koupí hned dvou jedinců.
Na svoji stranu si ji však jako solitéra můžete naklonit dobrotami či důrazným a trpělivým opakováním podnětů. Později nic nezkazíte česáním, čímž kabyraře dopřejete vítaný relax.
Na rozdíl od ostatních zvířat nepotřebuje k odpočinku klec, raději vezme za vděk psím pelíškem. K zasycení kapybarám dopřejte dostatek travnaté plochy nebo hojnou zásobu rostlin. Důležitý je pro ně také přístup k vodě. Ať už v podobě jezírka či menšího bazénku.
Nesmíte zapomenout ani na pravidelné obrušování jejich chrupu. K tomu jim vždy zajistěte neošetřené dřevo nebo větší zvířecí hračky.
Vakoveverka létavá
Převážně noční tvor s přelétavými choutkami se vám může vloudit do přízně svou milou a nekonfliktní povahou. Zatímco jsou ochotní a mazliví, do domácnosti s dětmi se příliš nehodí.
Navíc jde o zvířata velmi citlivá na okolní prostředí, zejména na nízké teploty. Útočištěm a domovem se jim v odchovu, nejčastěji větším bytě, stává kovová klec. Důležité je však nepodceňovat volbu užitých materiálů, levné kovy totiž mohou způsobovat alergie.
Podobné je to také s vodou. Tu mohou požít pouze kojeneckou. V krmení dávají tito roztomilí tvorové ze 75 % přednost ovoci, zbytek stravy tvoří červi, piškoty nebo psí granule. Vše ale musí být čerstvé.
Při jejich chovu je dobré nezapomínat také na dostatek překážek určených ke skákání či šplhání.
Fenek
Okouzlující tvor s vzezřením lišky a psí duší, který zbožňuje společnost. Jeho aktivita vás doslova pohltí, stejně jako možnost si ho skutečně vytrénovat. Třeba na zavolání. Koupě ušatého fenka, známého také jako pouštní liška, je však běh na dlouhou trať.
Zájemců je mnoho, čekací listina se proto jeví jako nekonečná – na mládě můžete čekat klidně i rok. Příprava na příchod nového člena přitom není jinak náročná. Jen je potřeba zamezit únikovým cestám, fenci se totiž rádi podhrabávají.
Zároveň si rádi hoví na přímém slunečním svitu. V jídle je vášnivým experimentátorem, nepohrne psím ani kočičím krmením, stejně jako zeleninou či ovocem.