Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Klíč k mnoha záhadám na dosah? Vatikán otevírá archivy

Když byl 13. března 2013 zvolen do čela římskokatolické církve argentinský duchovní Jorge Mario Bergoglio, bylo jasné, že ve Vatikánu nastanou změny.

Papež František, jak zní jeho zvolené jméno, se totiž netajil liberálními názory, které byly v ostrém kontrastu s činy jeho předchůdce. Nyní udělal další krok: Předčasně zveřejnil nemalou část dokumentů z proslulých vatikánských archivů.

Portugalský arcibiskup a hlavní archivář Vatikánského tajného archivu José Tolentino (*1965) si zamyšleně čistí brýle za stolem své kanceláře.

Před chvílí se definitivně přesvědčil, že mnohaletá příprava na zveřejnění značné části dokumentů umístěných na několika různých místech je u konce. Ještě téhož dne dává vědět samotnému papeži, který definitivně stvrzuje rozhodnutí.

Když je vše oznámeno médiím, strhne se hotová bouře. O přístup k dokumentům se hlásí stovky novinářů i badatelů. Nakonec se dostává na 150 z nich.

150 vyvolených, kteří se ponoří do desítky i stovky let starých textů a budou v nich hledat vše, co nám rozšíří náš pohled na některé etapy katolické církve. Jaké dokumenty se dostávají badatelům do rukou? A může v nich být více, než je všeobecně prezentováno?

Zpřístupněny předčasně

Je třeba říci, že zveřejňování dokumentů z tajných archivů Vatikánu je sice vzácné, ale čas od času k němu dochází.

Dokonce existuje nepsané pravidlo, že dochází ke zveřejnění dokumentů shromážděných vždy za působení konkrétního papeže, a to 70 let po jeho smrti.

V tomto případě jde o dokumenty z let 1939 – 1958. Tedy z doby, kdy v čele papežského stolce stál kontroverzní Pius XII. (1876–1958).

Kontroverzní především pro nedostatečné odsouzení holocaustu a snahu zůstat neutrální během druhé světové války. A zde se ukazuje právě otevřená a liberální povaha současného papeže Františka (*1936).

Ten totiž z různých důvodů (především údajně kvůli pozůstalým pronásledovaných a vražděných židů) nařídil zpřístupnit druhoválečné archivy už letos, tedy o osm let dříve, než se plánovalo.

Kontroverzní papež Pius XII.
Kontroverzní papež Pius XII.

Pomáhal židům?

Co na badatele na stránkách pečlivě zakonzervovaných dokumentů čeká, je tak trochu hádankou. Zmíněný José Tolentino věří, že prostudování dokumentů poskytne mnoho informací o skutečném jednání Pia XII. „Nemyslím, že se má církev čeho bát.

Na konci tohoto výzkumu ale historici budou lépe rozumět chování Pia XII,“ tvrdí. Za gesto dobré vůle už krok označili i zástupci Metinárodního židovského výboru, kteří však zároveň nečekají, že by v dokumentech bylo něco dramatického.

Mnozí badatelé s tím však nesouhlasí. Podle nich by archivy mohly ukrývat tajnou diplomacii a nařízení, s jejichž pomocí papež potají pomáhal židům z celé Evropy. Papež údajně pomohl ukrýt tisíce židů v římských chrámech a klášterech. Proč však mnozí badatelé vzhlíží k zveřejnění dokumentů z úplně jiných důvodů?

Jak to bylo s nacisty?

Odtajnění zmíněných spisů je malým svátkem nejen pro historiky, ale také pro milovníky záhad. Archiv Pia XII. totiž tvoří miliony dokumentů rozdělených do neuvěřitelných 121 tematických částí. „Dokumenty se týkají nejrůznějších věcí:

vedení církve, vztahů s diecézemi i teologických záležitostí. Měli bychom je vnímat v širším kontextu a neomezovat se pouze na jediný aspekt,“ říká Paolo Vian, zástupce prefekta Vatikánského apoštolského archivu.

Na jeho slova navazují záhadologové, podle kterých by se mohly v archivu nacházet i další velmi zajímavé dokumenty.

Mnozí badatelé se kupříkladu pouští do hledání informací o rakouském biskupovi Aloisi Hudalovi (1885–1963), který po válce pomáhal významným nacistům včetně krvavého doktora Josefa Mengeleho (1881–1959).

Zjistíme z archivů nové informace o tom, jak Mengele žil po útěku či kteří další nacisté se v Argentině ukrývali s ním?

Vatikánské archivy prý ukrývají i řadu domněle ztracených textů.
Vatikánské archivy prý ukrývají i řadu domněle ztracených textů.

Zázraky a exorcismy

Otazníky historie nejsou rozhodně to jediné, co lovce záhad zajímá. Mnozí upozorňují, že v odtajněných spisech leží také obrovské množství dokumentů o zaznamenaných zázracích:

mariánských zjeveních, zázračně vyléčených lidech či třeba o projevujících se stigmatech – krvavých značkách na rukách a nohách. A takto lze pokračovat.

Velmi zajímavé bude podle badatelů také studium záznamů o provedených exorcismech a o všem, co souvisí s démonologií.

Možná se tak časem dozvíme nové informace třeba o vymítání čtrnáctiletého Rolanda Doe z roku 1949. Tehdy se v domě, kde chlapec bydlel, začaly dít nejrůznější nadpřirozené jevy a sám chlapec se začal chovat jako šílený.

Nakonec vše ukončil až exorcismus v nedaleké nemocnici, kam byl přemístěn. Poskytne archiv nějaké nové informace k tomuto případu, který inspiroval Vymítače ďábla?

Tajnosti pokračují

Jenže vedle nadšených ohlasů na předčasné otevření zmíněné části archivů jsou čas od času slyšet i pochyby a konspirace.

Někteří lidé naznačují, že Vatikán bezesporu zveřejňuje pouze ty spisy, které se hodí k očištění jména Pia XII. nebo které církev ukazují v tom dobrém světle.

Ty které by mohly naznačovat opak nebo které dokonce vyzrazují nějaká zásadní tajemství mají být údajně stále pečlivě uschované v labyrintu pod Vatikánem či na některých dalších místech, jako je například Řím.

To se může týkat nejen historických dokumentů či zmíněných záznamů o zázracích a exorcismech, ale i několika slavných dokumentů, o kterých se v souvislosti se slavným archivem často hovoří. Co všechno nám Vatikán podle těchto teorií tají a nejspíš i nadále tajit bude?

Ztracená díla

Desítky a desítky kilometrů podzemních chodeb, kde se stěžejní část archivu nachází, má údajně ukrývat množství skutečně pozoruhodných historických dokumentů a dnes už zapomenutých textů.

Některé přitom pocházejí z dob, kdy katolická církev ještě ani neexistovala. Spekuluje se tak, že se tam ukrývá jinak nedochovaná druhá kniha slavného díla Poetika z pera řeckého filosofa Aristotela (384 př.n.l.–322 př.n.l.).

Nacházet by se tam mohly také například tajné dopisy italského sochaře a malíře Michelangela Buonarrotiho (1475–1564) nebo nikdy nezveřejněná díla skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791).

Ovšem vůbec nejčastěji se spekuluje o utajených evangeliích, které prý mohou doslova obrátit naruby to, co víme o historii křesťanství. V archivech by dle záhadologů mohlo být třeba Kristovo nebo Jidášovo evangelium.

Pravda o UFO?

Někteří badatelé tvrdí, že v archivech Vatikán ukrývá také důkazy o mnohých zvěrstvech, které v historii katolická církev napáchala.

Například by tam mohly být záznamy z inkvizičních procesů potvrzující, že lidí upálených či jinak popravených za čarodějnictví bylo mnohem více než všeobecně uváděných 300 tisíc. A nakonec ještě fantastičtější teorie:

Dle konspirátorů ukrývají ty nejhlubší a nejlépe střežené části archivu také důkazy o existenci mimozemského života na Zemi.

Má jít mimo jiné o o starý papyrus hovořící o létajících lodích nad Egyptem nebo o záznamy z roku 1290, kdy mělo UFO létat nad opatstvím v anglickém Bylandu. Ať už tam takové dokumenty jsou, či nikoliv, v aktuálně zpřístupněné části je nejspíš nenajdeme.

Nebo nás čeká překvapení v některém z desítek tisíc nečitelných a poničených dokumentů, které se nyní začínají restaurovat?

Ví Vatikán o existenci mimozemšťanů?
Ví Vatikán o existenci mimozemšťanů?
Související články
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Polský Roswell: Havarovalo u našich sousedů UFO?
Je brzké lednové ráno roku 1959, když v tom zachytí radarové stanice v polském Gdaňsku-Rębiechowie formaci několika záhadných objektů. Svědky tohoto incidentu mají být také vojáci z místní vojenské jednotky, kteří na obloze spatří jasný, zářící objekt. Tento objekt se má pohybovat neobvyklým způsobem – mění směry a jeho rychlost je mnohem vyšší než u letadel. […]
Průkopník NASA John Parsons: Zahrával si s okultními silami?
Přistání na Měsíci, k němuž došlo v roce 1969, bývá právem označováno za jeden z největších triumfů v dějinách lidstva. Nemalou měrou však k němu přispěl také člověk, jehož osud se mohl ubírat úplně jinou cestou, kdyby se nenadchl pro komunistickou ideologii a následně také pro okultismus…Jeho předčasná smrt je navíc dodnes doprovázena řadou nezodpovězených […]
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným […]
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz