Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tajemný a uhrančivý. Co všechno dokázal Rasputin?

Mnozí ho považují za jednu z nejtajemnějších osobností lidských dějin. Grigorij Jefimovič Rasputin. Podle některých opilec, lhář a manipulátor, podle jiných mystik uhrančivého pohledu a netušených schopností.

Co má blíže k pravdě?

V mrazivé sibiřské vesničce Pokrovskoje panuje pochmurná nálada. V jednom stavení právě umírá mladík jménem Lavrentij.

Při každém zakašlání se mu na ústech objeví několik rudě zbarvených slin. Jeho otec bezvládně lomí rukama a mladší bratr Grigorij (1869–1916) se slzami v očích odbíhá pryč. Ozve se zvon oznamující, že Lavrentij podlehl svému zápalu plic.

Pro mladého Grigorije to ale není jediná rána. Jako dítě přichází také o svou sestru, která se utopí v nedaleké řece. Chlapec se uzavírá do sebe a podle některých dochovaných výpovědí se stává skutečným podivínem.

Traduje se, že dokáže číst lidem myšlenky a že dokonce snad i umí léčit zvířata pouhým dotekem. Netrvá to ale dlouho. V pubertě mladík propadá démonu jménem alkohol a přestává ho zajímat cokoliv, co není láhev nebo ženská sukně.

Jak se ze zničeného mužika nakonec stane jedna z klíčových postav posledních roků carského Ruska?

 

Uhrančivé oči

Vysoká šlachovitá postava s mohutnými rameny. Ošlehaná snědá tvář s hlubokými vráskami a plnovousem, nad kterým ční velký nos. Tak bývá popisován Grigorij Jefimovič Rasputin. Pokud však něčím zaujme každého, kdo ho potká, jsou to oči.

„V těch očích bylo jistě cosi zneklidňujícího a matoucího. Jestliže spočinuly chvíli na někom, tu hned nabývaly pronikavé ostrosti, jako by dovedly hledět až na dno duše;

potom zase byl v nich pojednou nepopsatelný výraz chápavé dobroty a moudré shovívavosti,“ píše o nich rakouský historik René Fülöp-Miller (1891–1963). Jenže k pověsti magického a zázračného muže povede ještě dlouhá a tajemná cesta.

Jako mladý muž se Rasputin sice šťastně ožení, to je však na dlouho to jediné štěstí. Alkohol si vybírá svou daň. Grigorij se oddává záletům a podle dobových záznamů si čas od času přilepší nějakou tou krádeží nebo podvodem.

Vesnice se od něj odvrací a zdá se, že Bůh, jehož přízni se měl podle mnohých těšit, se od něj definitivně odvrátil také.

Rasputin byl idolem žen, stal se celebritou své doby.
Rasputin byl idolem žen, stal se celebritou své doby.

V křesťanské sektě

Právě v té době se má odehrávat klíčový zlom v Rasputinově životě. Jednoho dne během práce na poli se mu údajně zjevuje Panna Marie se sborem neviditelných andělů.

Rozrušený muž se po tomto zážitku několik dní třese a nakonec se rozhodne odejít do nechvalně proslulého kláštera Verchoturje. „Klášter Verchoturje nebyl jen tak ledajakým klášterem. Byl vlastně vězením pro příslušníky heretických a tajných sekt.

Jenže za čas se stalo, že mniši-žalářníci sami podlehli kacířským naukám a tak se z kláštera stalo centrum nejrůznějšího sektářství,“ uvádí český novinář a publicista Václav Prokůpek. Rasputin se zde podle jedné teorie přidává k tzv.

chlystům – tajemné křesťanské sektě zabývající se náboženskou magií, praktikující sexuální rituály a věřící, že se Kristus vtěluje do těch nejspravedlivějších jedinců.

Opravdu tamní mniši věřili, že Rasputin – který jim měl předvést své jasnovidné a léčitelské schopnosti – je jedním z těchto jedinců?

Ovládne své schopnosti?

Netrvá dlouho a Rasputin klášter opouští, aby započal své takřka patnáctileté putování. Navštěvuje chrámy, poutní hory a stává se tzv. podpolnikem – poutníkem, který přespává ve sklepních úkrytech a který se snaží oprostit od všeho světského.

Mnozí lidé věří, že právě zde se z něj definitivně stává mudrc a čaroděj, který dokáže ovládat své nadpřirozené Bohem nadělené schopnosti. Právě díky této pouti zcela pochopí, jak nahlížet do věcí, které se stanou a jak s boží pomocí léčit.

Skeptičtěji ladění historici však upozorňují, že se během těchto cest Rasputin stává především schopným manipulátorem a podvodníkem, který dokáže dokonale odhadnout druhého člověka, najít jeho slabá místa a obrátit je ve svůj prospěch.

Bylo snad právě to oním tajemstvím mystika, který měl tak zásadně ovlivnit i rodinu tehdejšího ruského cara?

Zachrání careviče

Přítelem a rádcem rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. (1868–1918) se Rasputin stává po roce 1905. V té době už je tento mystik poměrně známý nejen mezi prostým lidem, ale i mezi petrohradskou společenskou smetánkou.

Především urozené ženy si – často na základě informací ze záletů s ním – navzájem šeptají, že dokáže pomoci i tam, kde klasičtí lékaři selhávají.

O Rasputinovi navíc mluví dobře i tehdejší petrohradský biskup, takže je jen otázkou času, kdy se o něj začne zajímat i rodina samotného cara.  Jakmile onemocní carův syn Alexej Nikolajevič (1904–1918), je k němu povolán právě Rasputin, který na neduživého chlapce přikládá ruce a usilovně se za něj modlí.

Když se o něco později Alexejův stav lepší, mnozí to považují za důkaz zázračných schopností tohoto podivuhodného mudrce. Šlo ze strany Rasputina spíš jen o dobrý odhad situace?

Rodinu ruského cara si Rasputin doslova omotal kolem prstu.
Rodinu ruského cara si Rasputin doslova omotal kolem prstu.

Stává se slavným

Po tomto kousku je přízeň carevny i ostatních členů dvora zajištěna. „O jeho schopnostech není pochyb. Viděla jsem na vlastní oči jím konané zázraky, a to více než jednou.

Také vím, že to museli uznat i ti nejlepší doktoři,“ píše v jednom zachovaném dopise nejmenovaná členka královské rodiny. Rasputin se rychle stává celebritou, která se těší dostatku financí, přízni žen i zájmu o své schopnosti.

Carovu rodinu si mystik doslova omotává kolem prstu a údajně ještě několikrát zachrání mladého careviče. Jednou je následník trůnu poraněn při jízdě kočárem a jeho okolí už se připravuje na nejhorší.

„V krizové hodině ale přišel telegram od Rasputina s jedinou zprávou: Chlapec nezemře. Krvácení okamžitě přestalo, Rasputinova předpověď se vyplnila,“ uvádí americký duchovní a publicista George Vandeman (1916–2000). Dokázal snad Rasputin poslat umírajícímu na dálku svou léčivou energii?

Ovládal hypnózu?

V posledních letech už je Rasputin naprosto neodmyslitelnou součástí carského doprovodu a mužem s obrovskou mocí. Údajně si od mnoha dárců nechává platit, aby sesílal kletby na jejich nepřátele nebo naopak, aby léčil psychické újmy i fyzické problémy.

Skutečného mistrovství prý dosahuje v umění hypnózy. Traduje se, že pohledem svých uhrančivých očí dokáže přimět kohokoliv k prakticky jakémukoliv činu.

Carskou rodinu přesvědčuje také o tom, že má dar jasnovidectví, díky čemuž jeho rady na nějaký čas prakticky utváří politiku carského Ruska. Rasputin žehná vojákům, podílí se na jmenování církevních hodnostářů a mluví i do strategických sňatků či smluv.

A na pozadí toho všeho jsou všemožné mystické rituály, sexuální orgie a  bujaré večírky, kterými prý tento „šílený mnich“, jak mu lidé přezdívají, zahání ďábla, který se prý pokouší o jeho duši.

Těžko ho zabít

K Rasputinově pověsti čarodějného muže nakonec přispívá i fakt, že se ho jeho odpůrci několikrát neúspěšně pokouší zavraždit. Nakonec se to ale přece jen podaří.

Na večírku knížete Felixe Jusupova (1887–1967) se Rasputina nejprve pokusí otrávit. Když se ukáže, že na něj jed nezabírá, je několikrát střelen a nakonec vhozen do řeky Něvy. Jenže ani střelná zranění by možná nestačila.

Pozdější pitva ukazuje, že ve vodě ještě Rasputin žil a bojoval o život, až nakonec skonal na nedostatek vzduchu. Tedy alespoň podle dobových pramenů a názorů historiků.

Existují totiž i teorie, že Rasputin svou smrt předstíral, aby mohl ze stále nebezpečnějšího prostředí odejít do ústraní. Mohly ho opravdu zachránit jeho tajemné schopnosti?

Nebo byl nakonec jen obyčejným podvodníkem, kterému se podařilo ošálit cara a jeho rodinu?

Mystik přežil jed i výstřely. Nakonec se prý utopil.
Mystik přežil jed i výstřely. Nakonec se prý utopil.

(Foto: wikimedia.org, flickr.com)

reklama
Související články
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz