Snímky Australana Petera Lika bývají označovány jako prázdná klišé bez chuti, jaká se dají bez velké námahy najít v kancelářích nebo v hotelových pokojích.
Přesto jsou to právě jeho fotografie, za které kupci neváhají platit desítky milionů korun.
Před šesti lety jeho snímek „Phantom“ zakoupil anonymní milovník umění za 166 387 000 korun, a vystřelil jej tak na samotnou špici žebříčku nejdražších fotografií světa.
Vedle něj zakoupil také snímek „Illusion“ v ceně 61 435 200 korun, a rovněž „Eternal Moods“ za 28 157 800 korun. Nebyl to však překvapivý počin, už před deseti lety se totiž Likova fotografie „One“ prodala za 25 598 000 korun. Na paty mu šlapal jen Němec Andreas Gursky se snímkem „Rhein II“, který se v newyorské Christie’s vydražil za 111 069 700 korun.
Zrodila se hvězda
Hvězda mezi fotografy má přitom české kořeny. Jeho rodiče utekli z Československa hned po druhé světové válce. Prahu si ale zamiloval a ne náhodou také právě zde před devíti lety uspořádal velkou prodejní výstavu.
Dnešní šedesátník propadl kouzlu focení už ve svých osmi letech, kdy dostal jednoduchý bakelitový fotoaparát Kodak Brownie a už tenkrát jej fascinovala příroda. Trénoval například na orosených pavučinách nebo krásách moře.
Kouzlo panoramatických fotoaparátů začal objevovat během cesty na Aljašku roku 1984.
V té době se také začal ve své kariéře řídit mottem „go big, or go home“, z něhož dosud neslevil. A ačkoli jsou dnes jeho snímky oficiálně nejdražší na světě, paradoxně se celý život samovzdělával a žádnou fotografickou školu vystudovanou nemá.
Kouzlo černé a bílé
Phantom vyniká černobílou barvou. Jde o působivé zachycení světla, prchavý okamžik v americkém Antelope Canyonu v Arizoně, což je shodou okolností Likovo oblíbené místo.
Divák si zde může představit ducha Země, boží zjevení nebo jen krásný přelud, vycházející ze samotného nitra skal. Ostatně, v původní barevné verzi dostala fotografie jméno „Ghost“.
Tomu, že se fotografie pyšní vysokou cenovkou se nelze divit. Zachycují totiž jen pár sekund krásy, která se co nevidět rozplyne. Nejinak tomu bylo u snímku „One“, který Lik pořídil těsně po ranním rozbřesku na břehu řeky Androscoggin v New Hampshire.
Podle některých připomíná impresionistický obraz a autor sám říká, že v ten moment cítil silné splynutí s přírodou. „Jednou jsem stiskl spoušť a pak scéna zmizela s ranním vánkem,“ vzpomíná.
Pan prestižní
Lik je držitelem celé řady prestižních mezinárodních cen za fotografii, například International Pano Awards, International Aperture Awards nebo AIPP. Odborníci se shodují, že vlastnit jakékoli z jeho děl neznamená jen skvěle doplnit svůj interiér a tím vyjádřit svůj osobitý styl, vkus a životní postoj, ale zároveň je to výborná investice do světově uznávaného uměleckého díla.
Jeho fotografie jsou samozřejmě očíslované a k dispozici pouze v limitovaném množství, což je činí ještě více unikátními.