Jestli lidé chtějí odnepaměti létat, to samé platí i o skákání. Zatímco dnes nám vzhůru k nebesům pomáhají různé pružné, nejčastěji PVC materiály, upevněné v kovové konstrukci, dříve to byla například prkna nebo zvířecí kůže.
Lidé zkoumají, na čem by se vymrštili víc do vzduchu, už odnepaměti. Nejprve si pomáhají pružnými prkénky, které umístí mezi dva podstavce. Nápad to není špatný, ale asi tušíte, kde to občas zahapruje. Křup, a v lepším případě je vejpůl jen prkénko.
Zábavnou formu sportu se proto lidé snaží vylepšit. Pozůstatky prvních náčiní, které připomínají trampolíny, najdou archeologové v nalezištích obydlí Inuitů.
Prošité mroží kůže, které se dají zavěsit mezi různé kolíky, používají hlavně při jarních slavnostech nalukataq.
„Inuité pochopili, že mroží kůže je velmi flexibilní, protože obsahuje zásoby podkožního tuku,“ prozrazuje americká socioložka Janet Mancini Billsonová (*1941), která se zabývá historií Inuitů.
Vymyšlený pan Trampoline
První trampolínu podobnou těm dnešním má vymyslet středověký akrobat du Trampoline, který se prý inspiruje u záchytných sítí pod hrazdami. Podle historiků jde ale spíš o vymyšlený příběh. Story z roku 1936 už má reálnější kořeny.
„Podívej se, jak používají hasiči záchranné sítě,“ nabádá americký gymnasta George Nissen (1914–2010), kterému je pouhých 16 let, svého kolegu Larryho Griswolda (1905–1996).
Vidí, jak je síť pružná a kdyby se správně upevnila, mohou se na ní dělat fantastické akrobatické kousky. Sportovci tedy seženou pevnou látku, kterou speciálními pružinkami upevní k ocelovému rámu na nohách. Společně vymyslí několik akrobatických čísel.
Hlavně Nissena nový sport pohltí. Aby pochopil smysl skákání, dokonce si půjčí klokana, aby s ním natrénoval nejlepší hopsací taktiku. Sport Nissen následně i vyučuje a vydá několik knížek o správném skákání na trampolíně.
Dvojice začíná svůj trampolínový byznys v roce 1942, kdy sportovní pomůcky začnou prodávat ve velkém.
Trampolining i v Československu
Sportovní pomůcka, po níž se dá hopsat k nebesům? Ideální pro výcvik pilotů ve druhé světové válce. Trénovat na trampolíně začnou i ti, kteří se chtějí podívat do vesmíru.
Sport je čím dál oblíbenější, v roce 1947 se v americkém Dallasu dokonce konají první závody ve skocích na trampolíně. Co se hodnotí? Různé faktory. Nejvyšší skok nebo nejlepší umělecký dojem.
Malý závod v Americe v roce 1964 překoná první mistrovství světa ve skoku na trampolíně v Londýně. Tzv.
trampolining zaskočí i do Československa v 60. letech, kdy se k nám dostane několik trampolín značky Nissen, na nichž začnou trénovat gymnasté a skokani do vody.
Svůj olympijský triumf zažívá trampolína v roce 1997, kdy ji Mezinárodní olympijský výbor zařadí do soutěží jednotlivců v roce 2000 na olympijských hrách v Sydney.