Díky moderní vědě a technice, které dnešní doba přináší, se naše znalosti o světě, v němž žijeme, rozšiřují geometrickou řadou. Co když ale nové objevy nejsou až tak nové?
Existuje prý důkaz, že pradávní obyvatelé jihoamerických pralesů již dávno věděli to, co moderní člověk objevil až díky mikroskopům!
O vzácném nálezu se před širokou veřejností poprvé zmiňuje slavný švýcarský spisovatel Erich von Däniken (*1935) v roce 1982 ve své knize Strategie bohů.
Podle autora tajemný artefakt dokazuje, že primitivní kmeny indiánů z Jižní Ameriky před několika stovkami let věděly něco, co logicky vědět neměly. Například to, jak vypadají buňky pod mikroskopem, či jak probíhá evoluce druhů. Řeč je o tzv. genetickém kotouči z kolumbijské Bogoty.
S indiány zemřely i znalosti
Disk svou strukturou i velikostí připomíná gramofonovou desku. Podobně jako deska je také nosičem informací. Z obou stran je opatřen rytinami, které znázorňují pochody vědě známé jen několik let. Jak je to možné?
Měli snad indiáni, přebývající v chatrčích z palmového listí, tak vyspělé nástroje? Nebo jim informace předala jiná, mnohem vyspělejší civilizace, která možná ani nepochází ze Země? Právě takový názor Däniken zastává.
Území Kolumbie, jejíž velkou část zabírají těžko prostupné pralesy, je až do 16. století nedotčenou krajinou, kterou obývají domácí kmeny primitivních domorodců.
Když sem později proniknou španělští dobyvatelé, je mnoho původních obyvatel zavražděno a kmeny se staletými kořeny rozprášeny. S nimi vymizelo i prastaré vědění, které si kmeny předávaly z generace na generaci.
Stáří neznámé
Některé archeologické nálezy ze soukromých sbírek dokládají, že původní obyvatelé země disponovali znalostmi, jež vzdělaná Evropa objevila až o stovky let později! Takovým nálezem má být také tzv.
genetický kotouč z Bogoty, který ve své sbírce vlastní amatérský archeolog a kolumbijský profesor Jaime Gutierrez Lega. Také on věří, že jeho předkové museli znát děje za normálních okolností viditelné pouze pod mikroskopem.
Na disku jsou totiž vyobrazeny fáze vývoje lidského plodu a člověka od spermie a oplodnění po dělení buněk a prenatální vývoj až po dospělost. Je to jen jeho fantazie, nebo dávní indiáni znali procesy, jež věda odhalila teprve nedávno?