Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mají Lurdy zázračnou léčivou moc?

Na světě existuje řada míst, kde se opakovaně odehrávají jevy, které nelze označit jinak než jako zázrak. V novém seriálu vám ENIGMA představí ta nejslavnější z nich. V prvním díle zavítáme do světoznámých Lurd, kam denně míří zástupy nemocných. Zázračná uzdravení tu probíhají jako na běžícím páse!

Pod skalou za malou vesnicí Lurdy na jihozápadě Francie se začíná tvořit hlouček lidí. K nim se připojují další a další, z nichž někteří přicházejí i ze vzdálených obcí. Nakonec jsou jich asi čtyři stovky.

Oči všech přihlížejících se upínají na drobnou dospívající dívku, která v jakémsi transu leze po zemi kolem vchodu do zdejší jeskyně a zdá se, že v prachu cosi hledá. Holýma rukama pak hrabe v zemi, dokud se důlek nezačne plnit vodou.

Před zraky zděšených svědků dívka nabere do dlaní vodu plnou hlíny a listí, napije se a zbytkem si potře obličej. To už někteří znechuceně odvracejí tvář. Jiní však trpělivě sledují bizarní podívanou a čekají, co se bude dít dál.

Brzy se dočkají se možná ještě pozoruhodnějších událostí než si sami dokázali představit!

Dívkou, kterou v tu chvíli mnozí považují za duševně nemocnou, totiž není nikdo jiný než budoucí světice Bernadetta Soubirous (1844–1879), a to, co v zemi vyhrabala, je slavný pramen zázračné léčivé vody. Jak k vzniku slavného poutního místa vůbec došlo?

Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.
Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.

Nádherné zjevení

Příběh Lurd jakožto nejnavštěvovanějšího poutního místa se začíná psát 11. února 1858, kdy se čtrnáctiletá Bernadetta, její sestra Toinetta a jejich kamarádka Jeanne Abadie vydají za vesnici na sběr dřeva.

Když Bernardetta dojde ke skále Massabielle, ozve se zahřmění, které ji přiměje zvednout oči. Ve skalním výklenku přitom spatří překrásné ženské zjevení obklopené oslnivým světlem.

Dívka pro zjevení používá označení „Aqueró“ (v překladu „ono“ nebo „tamto“), z popisu však mnozí vyvozují, že se jedná o zjevení samotné Panny Marie!

Žena ve výklenku je oděna v bílých šatech přepásaných modrou šerpou, přes hlavu má natažený dlouhý závoj a u každé nohy žlutou růži. Její ruce jsou sepnuty k modlitbě a na předloktí jí visí růženec. Dívka v úleku padne na kolena a začne se modlit.

Přízračná žena natáhne ruku a vybídne Bernardettu, aby přistoupila blíže, ta je však zcela paralyzovaná strachem. V dalším okamžiku se světlo zmizí a zjevení se rozplyne. Co mladičká sběračka dřeva vlastně spatřila?

Zjevení se vrací

Bernardetta se na místo podivného setkání vydá ještě několikrát. Sedmnáctkrát přitom znovu spatří „ Aqueró“, které k dívce promlouvá a předává jí různá poselství.

Bernardetta během těchto zjevení, která si postupem času získávají čím dál početnější publikum, upadá do transů, v nichž vypadá a chová se spíše jako šílená. Toho si všímá také do poslední chvíle skeptický policejní komisař D. Jacomet.

„Soubirous je ubohé, nemocné dítě, je třeba ji dát do ústavu,“ prohlašuje na adresu budoucí světice. Jsou to všechno jen halucinace?

Bernardetta i posledního pochybovače nakloní na svou stranu v okamžiku, kdy přetlumočí slova přízraku, který nikdo další nikdy nespatří. „Jsem neposkvrněné početí.”  Sama Bernardetta netuší, co tato slova znamenají, církevní představitelé však ano.

Papež Pius IX. (1792–1878) krátce před touto událostí prohlásil neposkvrněné početí za dogma.

Mnozí právě tento okamžik chápou jako důkaz toho, že dívka z Lurd skutečně spatřovala Pannu Marii a o deset let později je mariánské zjevení v Lurd oficiálně uznáno i církví.

Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.
Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.

Pramen zdraví

Nyní ve skalním  výklenku, kde dívka zjevení viděla, stojí socha Panny Marie a mnoho poutníků vypovídá, že pozorovalo, jak se socha hýbe. I nadále někteří spatřují zjevení Matky Boží.

Už jen opakovaná mariánská zjevení by vesnici zařadila na seznam zázračných míst. Dnes jsou však Lurdy známy především díky zázračnému pramenu, který Bernardetta v transu dne  25. února 1858 vyhrabala. Jeho zázračné účinky se prý projeví ještě téhož dne.

Odpoledne, když už je po všem, se někteří místní ke skále vypraví znovu a všimnou si, že z důlku vyhrabaného Bernardettou nyní vyvěrá malý potůček. Vodu z něj začnou nabírat a pít a nabudou přitom přesvědčení, že voda je léčivá.

Podle všeho nejde pouze o zvěsti hrstky věřících, neboť řady těch, kterým lurdský pramen přinese úlevu od zdravotních potíží všeho druhu, se začínají bleskově rozšiřovat. V čem spočívá léčivá moc pramene?

Tisíce uzdravených

Pozoruhodná uzdravení se odehrávají v takovém množství, že je v Lurdech časem zřízen speciální úřad, jehož úkolem je tyto zázraky zaznamenávat. Dodnes se díky léčivé moci lurdského pramenu uzdravilo přes 7000 tisíc nemocných.

Nezřídka jsou to závažné případy nevyléčitelných chorob, se kterými si nevědí rady ani ti nejlepší lékaři. Jeden z nejranějších případů hlásí Croisine Bouhouts,  matka ochrnutého a na smrt nemocného chlapce Justina.

Nešťastná žena v poslední zoufalé snaze o jeho záchranu namočí dítě do pramene a zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Chlapcův stav se začne rapidně zlepšovat a už dalšího dne nejenže dokáže znovu jíst, ale dokonce udělá první krůčky!

Justin se nakonec v pevném zdraví dožije 81 let. Podobně nepochopitelný je podstatně mladší případ z roku 1989, kdy Lurdy navštěvuje teprve desetiletá Delízia Cirolli trpící zhoubným osteosarkomem, tedy rakovinou kosti.

Bezprostředně po návštěvě se nic mimořádného neděje. Uplynou dva měsíce a dívka se konečně ráno probudí a cítí se zdravá. To potvrzují i kontrolní vyšetření v nemocnici. Nádor je pryč a nikdo si nedokáže vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Zapůsobila tajemná moc pramenu v Lurdech?

Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.
Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.

Potvrzeno církví 

Navzdory obrovskému množství zaznamenaných případu je jen malý zlomek z nich církví uznán jako skutečný zázrak. Každému takovému rozhodnutí předchází zdlouhavý proces dokazování.

Jednotlivé případy musejí být dokonale zdokumentovány, musí být prokázána nemoc dotyčného i jeho vyléčení.

Každý případy je následně podrobně zkoumán a pokud lékaři úřadu v Lurdech dospějí k závěru, že možnost uzdravení vlivem stávající léčby, či spontánního vyléčení a dočasné úlevy, je vyloučena, může být uzdravení prohlášeno za zázračné.

Naposledy se tak stalo v roce 2018, za v pořadí 70. lurdský zázrak byl prohlášen případ, k němuž došlo o deset let dříve.

Lurdy tehdy navštívila Bernadette Moriau, francouzská jeptiška, která byla od roku 1980 kvůli onemocnění páteře na vozíčku. Musela také užívat morfium jako úlevu od přetrvávajících bolestí.

Brzy po návštěvě Lurd se dokázala zvednout z invalidního vozíčku a odejít po svých. Lékaři pro náhlé uzdravení sestry Moriau nemají vysvětlení. Došlo v Lurdech k dalšímu z mnoha zázraků?

reklama
Související články
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Bataanský pochod smrti: 105 kilometrů krutosti
epochaplus.cz
Bataanský pochod smrti: 105 kilometrů krutosti
Zástupy zubožených pomalu jdou. Krok za krokem. Bez zastavení. Protože kdo zastaví nebo padne, ten je zastřelen. Jak kilometry přibývají, mnozí jsou vyčerpaní tak, že jim kulka začíná připadat jako vysvobození. Po čtyřech měsících intenzivních bojů je 9. dubna 1942 obležená americká a filipínská armáda bránící bataanský poloostrov nucena kapitulovat a vzdát se japonské armádě.
Michal Sendivoj: Alchymista, který záhadně zbohatl
enigmaplus.cz
Michal Sendivoj: Alchymista, který záhadně zbohatl
Nadaný polský alchymista, který na dvoře Rudolfa II. působí od roku 1595, se odmlada snaží přijít na kloub tomu, jak vyrobit zlato. Žádný z jeho pokusů však nikdy nevyšel. Michal Sendivoj (1566–1636)
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Postlerová pro něj udělala všechno
nasehvezdy.cz
Postlerová pro něj udělala všechno
Třebaže Simona Postlerová (†59) nepatřila k těm, kteří musejí za každou cenu hrát prim, byla nepřehlédnutelná. Nejen pro svou zajímavou tvář, ale především pro své procítěné herectví. A taková byla i
O filipojakubské noci jsem uviděla čarodějnici
skutecnepribehy.cz
O filipojakubské noci jsem uviděla čarodějnici
Pálení čarodějnic je u nás tradicí. Seděli jsme kolem ohně a popíjeli, po půlnoci mě ale napadl pták jako z hororu. Poslala ho na mě zlá sousedka? Pálení čarodějnic pro nás vždycky znamená velkou zábavu a radost až do rána. Tuto tradici se snažili v naší vsi místní držet i v době mého dětství, i když tomu nebyl minulý režim zrovna nakloněný. Dodnes
Probuďte v sobě bohyni!
nejsemsama.cz
Probuďte v sobě bohyni!
Květen přináší energii svěžesti a lásky, což je ideální čas pro propojení se s naší ženskou silou. Po staletí lidé uctívali bohyně spojené s životodárnou magií, kterou můžeme využít i dnes. Ponořme se do jejich tajemství. Květen je měsíc, kdy příroda rozkvétá v plné síle a i naše duše touží po obnově a růstu. Tento čas je prosycený energií jara a
Prolomení Enigmy trvalo roky, dnes by to umělá inteligence zvládla „za chvilku“
21stoleti.cz
Prolomení Enigmy trvalo roky, dnes by to umělá inteligence zvládla „za chvilku“
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s
Beneš dezertérům z Klapálkova praporu odpustil
historyplus.cz
Beneš dezertérům z Klapálkova praporu odpustil
„Čekat, pořád čekat. Proč a na co? Zpropadení Němci obsadili naši vlast a my budeme jenom trpně přihlížet, jak si ji přivlastňují, až už nezbude vůbec nic českého? To přece ne!“ bouchne jeden z českých vojáků do stolu. Trpělivost zrovna není jeho silnou stránkou.   „Chceme bojovat,“ zní jednomyslně z úst československých vojáků, kteří v
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz