Na hranici kanadských provincií Ontario a Quebec se nachází 110 kilometrů dlouhé jezero Temiskaming. Vodí plocha, která je místy hluboká přes 200 metrů, není jen oblíbeným cílem rybářů, ale i lákavou destinací pro lovce záhad.
Čeká na ně v hlubinách tvor, který by podle vědců vůbec neměl existovat?
V hladině jezera se už několik desítek minut odráží jen světlo hvězd a měsíce. Dělník John Cobb z nedalekého městečka má po práci. Na palubě menšího remorkéru míří do přístavu a unavenýma očima pozoruje okolí. Najednou málem nadskočí úlekem.
Světla pomalu plující lodi totiž odhalí zvláštního tvora, který se rychle potopí pod hladinu. Muž nevěřícně vrtí hlavou a chvíli má pocit, že se mu to muselo zdát. Tvor svým vzhledem totiž nepřipomínal nic, co by znal:
Musel mít nejméně pět metrů na délku a hlavu kulatou s velkými nosními dírkami. Na událost muž sice nikdy nezapomene, nikdy z ní ale není nic víc než jen zábavná historka do hospody. Až po padesáti letech se o Cobbovo svědectví začínají zajímat novináři.
„Nevěděl jsem, co to bylo, když jsme se přiblížili, zmizelo to,“ říká Cobb v rozhovoru s americkou reportérkou Dariene Wroe. Kdo další měl spatřit legendární monstrum z kanadského jezera?
První svědci
Mugwump.
Tak se přezdívá tajuplnému monstru, které má podle desítek zaznamenaných hlášení obývat chladné vody kanadského jezera Temiskaming. Vůbec první zdokumentované hlášení o tomto tvorovi se objevuje v roce 1979. Stojí za ním Američan Chuck Coull tvrdící, že neznámé zvíře zahlédl v jezeře začátkem 60. let.
Původně si přitom myslel, že jde jen o nějakého podivného obřího jesetera (velká ryba s protáhlým tělem – pozn. red.). „Zastavili jsme. Ten tvor se otočil a začal plavat pryč.
Byl to ten největší jeseter, kterého jsem kdy viděl,“ prohlásil Coull, který netuší, že jeho výpověď spustí lavinu dalších a dalších hlášení o pozorování mugwumpa.
Jen krátce po Coullovi se ozve například jeden manželský pár z města Haileybury s tím, že podivné podlouhlé monstrum spatřili v roce 1978. Potvrdili, že muselo být nejméně pět metrů dlouhé a že na jeho zádech nebyly vidět vůbec žádné ploutve.
Dinosauří hlava
Pravdou je, že jednotliví svědci se v popisech monstra z jezera Temiskaming poměrně shodují. Většina z nich tvrdí, že jde o několik metrů dlouhého tvora s hladkou černou kůží.
Z lesknoucí se hlavy mají vystupovat dvě velké kulaté oči, o kterých někteří dokonce prohlásili, že působí až hypnoticky. Jeden rybář pak uvedl, že hlava mugwumpa se podobá dinosaurovi a že jeho tělo je dost dlouhé na to, aby obtočilo malou rybářskou chatku.
Výpovědi ze 70. a ze začátku 80. let přilákali k jezeru nejen lovce záhad, ale i mnoho novinářů, kteří začali zkoumat, zda jde skutečně až o fenomén posledních let. A záhy zjistili, že se toto jezerní monstrum ukazovalo lidem už na konci 19. století.
V některých rodinách se dokonce z generace na generaci dědí šupiny velké jako kávové podšálky, které údajně mají z mugwumpa pocházet. Je ale vůbec možné, aby se v jezeře po celá desetiletí mohl ukrývat tak velký tvor?
Jeseter, nebo neznámý tvor?
Ačkoliv doba častých pozorování mugwumpa už je dávno pryč, čas od času se stále objeví zpráva, že na hladině jezera kdosi zpozoroval zvíře, které svou velikostí překračuje rozměry běžných ryb.
Naposledy se tak stalo v roce 2015, kdy se na videoportálu Youtube dokonce objevily záběry, které mají tohoto prapodivného tvora zachycovat. I přesto má většina badatelů za to, že se za tajuplnou příšerou ukrývá jen obyčejný – možná trochu přerostlý – jeseter.
Svědci prý mají tendenci přehánět, protože objekty v dálce na vodní hladině vypadají větší, než jak tomu ve skutečnosti je. Jenže s takovým vysvětlením se řada lidí nechce spokojit.
Mnozí upozorňují, že svědci mnohdy popsali tvora detailně, a to včetně jeho zvláštní hlavy, která rozhodně jesetera nepřipomíná. Může jít tedy nakonec opravdu o kryptida, který se na dně jezera úspěšně vyhýbá odhalení?