Mozek je velmi komplexní orgán a jeho vliv na tělo není zdaleka plně objasněný. Teorie levo-pravého mozku říká, že každá hemisféra má jiný typ myšlení a člověk při své každodenní činnosti upřednostňuje jednu z nich. Co je na tom pravdy?
Například „mozkoví leváci“ jsou prý obecně logičtí, analytičtí a objektivní, zatímco „mozkoví praváci“ jsou zase intuitivní, syntetičtí a subjektivní. Z psychologického hlediska je tahle teorie založena na tzv.
lateralizaci mozkových funkcí, tedy „přesunutí ke straně“. Hemisféry, které svým tvarem připomínají vlašský ořech, mohou na první pohled vypadat velice podobně, ale ve skutečnosti se jedná o zrcadlově převrácené části, jež mají drobné anatomické rozdíly. Je-li rozdílná jejich stavba, pak i jejich funkčnost bude odlišná.
Rozdílné funkce
Americký neurofyziolog Roger Wolcott Sperry (1913-1994)dostal v roce 1981 Nobelovu cenu za odhalení specifické úlohy jednotlivých mozkových hemisfér u člověka. Na základě výzkumů epilepsie došel k popisu jejich rozdílných funkcí.
Sperry objevil, že když přerušíte kalózní těleso (corpus callosum), což je shluk nervových vláken, který obě hemisféry spojuje, dojde tím k utlumení nebo úplné eliminaci záchvatů.
Když se experiment vymkne z rukou
Epileptičtí pacienti, podílející se na výzkumu, měli po protnutí hemisfér vážně narušenou osobnostní integritu, navíc začali zažívat jevy, které jim znesnadňovaly každodenní život.
Příkladem je, že když se před pacienty, kteří měli zavázané oči, položily předměty, dokázali je identifikovat pouze po ohmatání pravačkou.
Když se pokoušeli nazvat předmět po ohmatání druhou rukou, nebyli schopni vyslovit, oč jde, přestože věděli, co ohmatávají. Z tohoto experimentu lze usoudit, že jazykové schopnosti podléhají levé hemisféře, která řídí pravou ruku.
Zkoumání levé hemisféry je tak jednodušší, a proto je více prozkoumána než ta pravá. Zobecňující představu je pak to, že levá polovina mozku je tou „racionální“, kdežto pravá polovina je „iracionální“.
Táhnou za jeden provaz
Že je jedna hemisféra mozku více dominantní než ta druhá? Vědci tuto hypotézu vyvracejí. Je pravda, že každá hemisféra se zaměřuje na jiné oblasti a každá má jiné funkce, ale není pravda, že by jedna dominovala více nad tou druhou.
Levá hemisféra je sice zodpovědná za formulování určitých slov a jejich správného spojování, pravá je však stejně tak důležitá, jelikož jim dává intonaci a tempo.
Z formálního hlediska je řeč lateralizována v levé hemisféře, ale bez té pravé by lidská mluva byla na úrovni např. robotů. Nejefektivnějšího výkonu se dosáhne úzkou spoluprací obou hemisfér.
(FOTO: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay)