Nizozemští inženýři postavili zařízení schopné vytvářet největší umělé vlny na světě. Stroj je součástí holandské snahy ochránit nízko ležící území před zkázou valící se z moře.
Přístroj na umělé vlny dostal pojmenovaní Delta Flume a je umístěn ve výzkumném institutu Deltares v blízkosti města Delft. Vlny vznikají opakovaným stlačováním vody pomocí 10 metrů vysoké pohyblivé ocelové stěny.
Vědci tímto způsobem simulují situace od mírně rozbouřeného moře až po tsunami. Bas Hofland, jeden z inženýrů zapojených do projektu, říká: „Zatím dokážeme vyprodukovat až pětimetrové vlny, do budoucna však počítáme i s mnohem většími.“
Zařízení je dimenzováno na 9 milionů litrů vody. Tedy množství, které by stačilo k naplnění čtyř olympijských bazénů. Voda je do žlabu čerpána z přilehlého rezervoáru rychlostí 1 000 litrů za sekundu.
Vlny nejsou třistametrovou nádrží vysílány nazdařbůh, do cesty jim jsou stavěny rozličné součásti protipovodňového systému – zdi, stěny, hráze apod.
Ty totiž v praxi po vybudování otestuje až samotná přírodní katastrofa, před kterou mají chránit, což je na hledání a odstranění nedostatků pozdě. Delta Flume tak slouží k ověření účelnosti jednotlivých součástí protipovodňových opatření.
Není náhoda, že se do podobného projektu pustili právě Nizozemci. Hrozba zvyšující se hladiny moří nad nimi visí jak Damoklův meč, až dvě třetiny území se nacházejí v záplavové oblasti. Proto jsou v tomto ohledu tak aktivní.
Nizozemí je světový leader v oblasti protipovodňových technologií. V zemi, jejíž průměrná nadmořská výška nepřesahuje 10 metrů a jejíž značná část území se dokonce nachází pod hladinou moře, vznikají obojživelné stavby, domy na kůlech apod.