Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské rybářské komunity Shag Harbour přelet neznámého objektu, který se následně zřítí do moře u pobřeží. Ze závěrů záchranné akce a následného vyšetřování ale vyplývá, že nešlo o letadlo. O co tedy? Nedávno proběhly další pokusy o nalezení odpovědí.
Je 4. října roku 1967 pár minut po sedmé hodině večer a pilot dopravního letadla společnosti Air Canada řídícímu středisku v Halifaxu hlásí, že ve vzdušném prostoru nad východní částí provincie Québec právě spatřil rychle letící neznámý objekt, z něhož vycházejí jasné záblesky připomínající explozi.
Vypadá to, že se nějaký letoun ocitl v nesnázích, jenže Halifax o žádném dalším ĺetadle v dané oblasti neví.
O pár hodin později tentýž objekt přeletí nad malou rybářskou komunitou Shag Harbour na jižním pobřeží kanadské provincie Nové Skotsko, kde se asi 300 metrů od břehů zřítí do moře. Podivný kruhový stroj se chvíli vznáší na hladině a pak zmizí.
To vše nezávisle na sobě sleduje několik vyděšených svědků, kteří vzápětí vytáčejí tísňovou linku.Okamžitě startuje obrovská záchranná akce, která ovšem vyznívá naprázdno.
Záchranáři v místě havárie nedokáží najít žádné přeživší ani mrtvá těla, žádné trosky a dokonce ani stopy paliva na hladině. Nenajdou vlastně vůbec nic, co by nasvědčovalo, že se tu do moře něco zřítilo. Co tedy místní obyvatelé viděli? Dvojice amerických oceánologů oblast znovu prozkoumala ve snaze najít odpovědi.
Letadlo to není
Domněnky očitých svědků, že se u Shag Harbouru zřítilo letadlo, nepodporuje ani řídící středisko v Halifaxu, jehož radar tou dobou nad oblastí žádné letadlo nezaznamenal.
Dodnes nikdo neví, co přesně se do moře zřítilo a zda vůbec šlo o havárii, existuje pouze hrstka teorií. Jedna z nich například hovoří o světlicích vystřelených sovětskými ponorkami, které byly v té době detekovány u kanadského pobřeží.
Proti tomu se pro změnu staví ufolog Charles Styles, který případ několik let zkoumá a po rozhovoru s vojenským důstojníkem z dané oblasti.
Dospěje k závěru, že objekt pozorovaný u Shag Harbour nějakým způsobem souvisí s tajnou základnou amerického námořnictva oficiálně spadající pod Oceánografický institut.
Další teorie zmiňují možný pád meteoritu, ale tomu zase neodpovídá chování objektu popsané očitými svědky.
Někteří z nich dokonce tvrdí, že objekt pokračoval v cestě i poté, co zmizel pod hladinou, jako by to snad bylo nějaké obojživelné plavidlo.Podaří se vůbec někdy zjistit, co vlastně zdejší lidé viděli?
Záhada ještě záhadnější
V roce 2018 případ na vlastní pěst začíná vyšetřovat Céline Cousteau (*1972) a její starší bratr Fabien Cousteau (*1967), vnoučata slavného oceánologa Jacquese Cousteaua (1910–1997) kráčející v dědečkových stopách.
Jejich výzkumný tým podniká několik ponorů ve vytipovaných oblastech u pobřeží v naději, že se podaří najít stopy po dávné havárii. Nenajdou však vůbec nic. Pokud sem něco před více než 50 lety dopadlo, již dávno to odnesly proudy.
Mořské dno je navíc zcela nenarušené, což je dalším důkazem hovořícím v neprospěch zřícení čehokoliv. Tvrzení, že objekt pokračoval v cestě i pod hladinou však vyloučit nelze. Na jedné z těchto lokací ale badatelé narážejí na podivnou anomálii.
V určitém místě všem přestávají fungovat vysílačky, což znemožňuje spojit se s ostatními členy týmu.
Z reproduktorů se ozývá pouze podivný syčivý zvuk, zvláštní klapání připomínající telegraf a na okamžik výzkumníci zaslechnou i jakési vzdálené hlasy, které rozhodně nepatří žádnému z kolegů.
Může být tato anomálie důkazem, že se pod mořskou hladinou u Shag Harbour přeci jen skrývá něco tajemného?