Vědci v Thárské poušti identifikovali nové obří geoglyfy, které svou velikostí předčí i slavné obrazce na planině Nazca. Na rozdíl od těch peruánských jsou ovšem indické geoglyfy poměrně mladé. Kdo je vytvořil a za jakým účelem, zůstává nejasné.
Za geoglyf lze označit v podstatě jakoukoliv rozměrnou malbu nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu.
Synonymem pro toto slovo se v posledních desetiletích staly světoznámé čáry a obrazce, které se nacházejí na odlehlé vyprahlé náhorní plošině Nazca v jižním Peru. Zdaleka však nejde o jediná díla svého druhu.
Na jiných místech světa podle všeho existují ještě větší geoglyfy, které zůstaly po staletí téměř nepovšimnuty. Několik z nich bylo teprve před nedávnem objeveno v Thárské poušti na severozápadě Indie.
Geoglyfy, které s pomocí aplikace Google Earth objevila dvojice nezávislých výzkumníků z Francie Carlo a Yohann Oetheimerovi, jsou nyní považovány nejen za největší geoglyfy na Zemi, ale také za největší grafická vyobrazení jakéhokoli druhu, která kdy vytvořila lidská ruka.
Kdo a proč tyto obrazce vytvořil? Jejich původ zatím zůstává neznámý.
Objev díky internetu
Oetheimerovi si dosud neobjevených geoglyfů všimli během virtuálního průzkumu Velké indické pouště pomocí aplikace Google Earth, která využívá satelitní snímky Země. Následný průzkum provedený bezpilotním letadlem dává francouzským badatelům za pravdu.
V poušti poblíž vesnice Boha se nachází shluk různých čar. Pouštní obrazce se skládají z obřích pruhů a spirál a jsou tak velké, že je lze pořádně rozeznat pouze ze vzduchu.
Největší z nich je obří asymetrická spirála tvořená jedinou smyčkou táhnoucí se v délce 12 kilometrů, která zabírá plochu o délce 724 metrů a šířce 201 metrů. Další obrazec se nachází jihozápadně od spirály a tvoří jej hadu podobný tvar s linií o délce 11 km.
„Tyto geoglyfy, dosud největší objevené na světě a poprvé na indickém subkontinentu, jsou jedinečné i co se týče jejich záhadných tvarů,“ napsali vědci v následné zprávě. Obří spirála a hadovitá linie jsou zatím hlavními body zájmu.
„Vzhledem k jejich prostorové sousednosti lze obrazce 1, 2 a 3 vnímat jako na sebe navazující projekt,“ doplňují. Jaký je význam těchto obřích obrazců?
Jsou poměrně mladé
Co geoglyfy představují a kdo je vytvořil, není zatím zcela jasné. Výzkumníci se domnívají, že útvary v Indii nejsou tak staré jako jejich peruánský protějšek. Jde o mladší dílo, které vzniklo nejméně před 150 lety.
Obrazce vznikly v blízkosti několika skalních mohyl a pamětních kamenů s vytesanými obrazy hinduistických božstev Krišny a Ganéši.
Objevitelé Carlo a Yohann Oetheimerovi proto v nadcházejícím zářijové číslem časopisu Archaeological Research in Asia spekulují, že linie mohou mít nějaký náboženský nebo obřadní význam.
Rozhodně to ale nelze říci s jistotou, neboť kamenné struktury v liniích a jejich okolí jsou poměrně různorodé. Nachází se jich tu celkem devět, největší z nich je pilíř vysoký něco málo přes 1,6 metru.
Tři z těchto struktur jsou kamenné mohyly, čtyři jsou vytesané pamětní kameny s nápisy, které se stále zkoumají, a tři další jsou jednoduché obdélníkové kameny sloužící jako pomníky nebo orientační body.
Posledním kamenem je kámen sati, který byl vztyčen na památku vdovy, která se vrhla na pohřební hranici svého manžela po jeho smrti v bitvě. Může některý z těchto kamenných útvarů nakonec vysvětlit význam nově objevených geoglyfů?