Záhadná nemoc postihující americké diplomaty se letos v létě poprvé objevila v Evropě. Příznaky takzvaného havanského syndromu nejprve zaznamenali zaměstnanci americké ambasády v Rakousku. O pár týdnů později hlásí další nové případy také Německo.
Rakouské a německé úřady od léta vyšetřují několik nových případů záhadné nemoci, pro kterou se vžilo označení havanský syndrom.
O syndromu, jehož první případy byly ohlášeny v roce 2016, poprvé informoval až v říjnu roku 2020 deník The New York Times, který popsal sérii podivných příznaků postihující téměř výhradně americké diplomaty či jejich rodiny pobývající na Kubě, z čehož je odvozen také název tajemného onemocnění.
Mezi hlášené příznaky může patřit nevolnost, silné bolesti hlavy, bolesti uší, únava, problémy se spánkem a letargie, může ale dojít i k poškození sluchu a mozkových tkání.
Nedávno vyšlo najevo, že několik útoků neznámou zbraní, která podle vyšetřovatelů onemocnění způsobuje, došlo i na půdě USA. A nově výskyt havanského syndromu hlásí i dvě evropské země! Co nebo kdo záhadnou nemoc způsobuje? A proč postihuje jen americké diplomaty?
Rakousko vyšetřuje
V červenci letošního roku se objevují zprávy o výskytu havanského syndromu v sousedním Rakousku, kde příznaky onemocnění nahlásila řada amerických vládních zaměstnanců.
Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení vzápětí informuje, že se příčinami zabývá a CIA dokonce zřizuje pracovní skupinu, která má původ syndromu vyšetřit.
Vyšetřování probíhá i na druhé straně Atlantiku. „Bereme tyto zprávy velmi vážně a v souladu s naší rolí hostitelského státu pracujeme s americkými úřady na společném řešení,“ stojí v prohlášení rakouského ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti.
„V koordinaci s našimi partnery napříč vládou USA důsledně prošetřujeme zprávy o možných nevysvětlitelných zdravotních incidentech v komunitě velvyslanectví USA ve Vídni nebo kdekoli jinde, kde jsou hlášeny,“ doplňuje ministerstvo zahraničí USA.
Navzdory vyšetřování je však skutečná příčina havanského syndromu neznámá stejně jako pachatelé domnělých útoků. Podaří se viníka havanského syndromu odhalit dřív, než udeří znovu?
Německo mlčí
Nedlouho po Rakousku své první případy ohlásí také Německo. Nejméně dva američtí diplomaté v Berlíně vyhledali lékařskou pomoc poté, co se u nich objevily příznaky typické pro havanský syndrom.
O jaké konkrétní příznaky šlo, není známo. Mluvčí německého ministerstva zahraničí na tiskovém brífinku 18. srpna uvedl, že o případech ví, ale neposkytl žádné další informace.
Proslýchá se, že práce diplomatů se údajně točila kolem otázek týkajících se Ruska, včetně kybernetické bezpečnosti a vývozu plynu. Rusko jakoukoli spojitost se záhadnou nemocí rázně odmítá.
Podle vyšetřovatelů je ale zřejmé, že havanský syndrom není přirozeně se vyskytující nemocí, ale spíše akt agrese ze strany cizí nepřátelské mocnosti. Mezi možnými viníky je kromě Ruska zmiňována také Čína či Kuba.
Mohla by některá z těchto zemí vyvinout pokročilou superzbraň, která je schopná na dálku způsobovat zdravotní komplikace a přitom zůstat zcela nedetekována?