Příčinou může být zánětlivé onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Bolest může vystřelovat i do jiných částí těla (do ruky, do paže, ramene, ale i do krku).
Jednoduchý test
Jak lékař nemoc zjistí? Požádá vás, abyste natáhli prostředníček bolavé ruky proti odporu. Říká se tomu stress test 3. prstu. Když pocítíte silnou bolest v lokti, pravděpodobnou diagnózou je právě tenisový loket.
Nemoc v čase…
Nezůstává pouze u bolesti, najednou zjistíte, že nemůžete vzít nic do ruky, nic v ní neudržíte a že vám ubylo svalové síly. Přetíženy bývají hlavně svaly, které natahují zápěstí, a ty svaly, díky nimž obracíme ruku dlaní vzhůru.
Může se objevit také otok, místo bolesti zarudne a je možné tady naměřit zvýšenou teplotu. Léčba je zdlouhavá, nezřídka trvá i měsíce.
Co je příčinou?
Na vině je dlouhodobá stereotypní práce, při které dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach. Ohroženy jsou uklízečky, zahradníci, truhláři a všechny kancelářské profese.
Z činností jsou rizikové třeba práce na zahrádce, šroubování, zavařování, štípání dříví, práce u počítače a sportovní zátěž.
Léčba
Když se tenisový loket neléčí, nebo nedoléčí, může se z akutní formy vyvinout chronická. Za chronický průběh nemoci ale mohou také bakteriální infekce nebo toxiny v těle.
Pomáhá, když nemocnou ruku necháte co nejvíce v klidu, dále ortéza, ke snížení bolesti zabírají ledové obklady a obstřiky.
Radikálně může pomoci fyzioterapie. Jestliže se nedaří, na řadu přichází operační zákrok.
Přírodní možnosti
Vyzkoušejte zábaly:
cibulový (plátky čerstvé oloupané cibule přiložíte na postižené místo a ovážete je suchým šátkem, nechte působit aspoň dvě hodiny), nebo octový (ocet zřeďte s vodou v poměru 1:20, bavlněný hadřík namočený do roztoku přikládejte na postižené místo).
Z mastí je vhodná měsíčková nebo konopná. Ale každá alternativní léčba by měla být jen podpůrnou.
(Foto: Shutterstock)