Kolumbijské zlaté šperky považované za vyobrazení hmyzu a egyptské modely domnělých ptáků údajně nezobrazují zvířata. Podle některých badatelů, jejichž slova potvrzují i letečtí inženýři jde o starověké modely letadel.
Přišli snad příslušníci pradávných civilizací do styku s moderní leteckou technikou?
Jak vysvětlit prastaré mapy zachycující s pozoruhodnou přesností pobřežní oblasti či dokonce ještě neobjevené kontinenty? Jak vznikaly gigantické obrazce na náhorní planině Nazca, které jsou viditelné pouze ze vzduchu?
Jedna k kontroverzních teorií tvrdí, že jejich tvůrci znali letadla tisíce let před prvním slavným letem bratří Orvilla (1871–1948) a Wilbura (1867–1912) Wrightových v roce 1903. Tato teorie je pochopitelně drtivou většinou odborníků okamžitě zavrhována a nezřídka zesměšňována.
Existují však prastaré artefakty, které toto zcela nepravděpodobné tvrzení podporují. A nalézány jsou dokonce na různých místech světa v kulturách, které jsou si vzdáleny místně i časově.
Jde o miniaturní modely čehosi, co podle přesvědčení znalců, znázorňuje letadla. To koneckonců potvrzují i zvědaví konstruktéři, kteří podle těchto modelů úspěšně sestavují funkční letouny!
Letadla starověkého Egypta
V roce 1898 archeologové nedaleko stupňovité pyramidy v egyptské Sakkáře odkrývají hrob z asi 3. století př. n. l. plný nejrůznějších pohřebních darů. Mezi nimi je také malá soška sokola s rozpětím křídel 18 centimetrů.
V roce 1969 si sošky v muzeu všímá egyptský profesor dr. Khalil Messiha, kterého na první pohled cosi zarazí.
„Nejen rovná křídla objektu se podstatně lišila od křídel ostatních vyobrazení ptáků – byl to především svislý ocas, který se nehodí do ptačího schématu,“ vysvětluje rakouský záhadolog Reinhard Habeck (*1962).
Egyptský vědec po důkladném prozkoumání artefaktu dospěje k názoru, že se jedná o přesné vyobrazení kluzáku, což mu následně potvrzují i znalci z leteckého průmyslu. „Křídla s náběžnými hranami ve tvaru V mají aerodynamický tvar moderních nosných ploch.
Svisle umístěny ocas odpovídá směrovému kormidlu novodobých letadel,“ přirovnává Habeck.
Navíc později vychází najevo, že modely podobné tomu v Sakkáře se nacházejí i v dalších egyptských hrobech a stejně tak připomínají více letadla než ptáky. Znali snad starověcí Egypťané před 2300 lety leteckou moderní techniku?
Skutečně létají!
Dr. Messiha se s objevem svěří svému bratrovi, který je shodou okolností leteckým inženýrem. Ten podle modelu ze Sakkáry vytvoří přesnou kopii, která po vyhození do vzduchu dokáže klouzavým letem plachtit několik metrů.
Podobných výsledků letečtí konstruktéři dosahují, když se pokusí vytvořit zvětšené modely letadel podle šperků jihoamerických Sinů, kteří žili v době mezi 4. a 6. století.
Sinové po sobě zanechali řadu podivuhodných zlatých ozdob archeology původně považovaných za vyobrazení hmyzu.
Tento výklad v roce 1964 zpochybňuje americký zoolog Ivan T. Anderson (1911–1973), který po prozkoumání několikacentimetrových přívěsků na náhrdelníky konstatuje, že se žádnému hmyzu nepodobají, ale zato nápadně připomínají miniaturní modely letadel.
Zvětšené modely letadel vytvořené podle starověkých zlatých šperků k překvapení všech skutečně létají, a navíc vykazují velice dobré letové schopnosti.
Jak je možné, že starověcí indiáni na území dnešní Kolumbie dokázali s přesností znázornit letadla více než dvě tisíciletí před jejich příchodem?
Pokud raději cestujete autem, rezervujte si ubytování Lipno nebo ubytování Mikulov a užijte si skvělou dovolenou v Česku.