Nikdo není v bezpečí a každý se může stát terčem útoku. Tak si znepokojivý incident ze začátku loňského září vykládá ředitel CIA. O jeho nedávné cestě do Indie neměl téměř nikdo vědět.
Přesto se u člena jeho týmu záhy objevily příznaky havanského syndromu.
Poprvé je onemocnění projevující se řadou příznaků jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost, ale také ztrátu sluchu a poškození mozku, zaznamenáno v roce 2016 na Kubě. Pro záhadnou nemoc se s odkazem na její výskyt vžije označení havanský syndrom.
Postiženými jsou totiž téměř výhradně američtí diplomaté či jejich rodiny pobývající v kubánském hlavním městě. O pár let později se ale havanský syndrom rozšiřuje i do zahraničí.
Několik případů bylo zaznamenáno na půdě USA a nejméně jeden incident se odehrává přímo v areálu Bílého domu.
Během uplynulého léta nové případy hlásí také americká ambasáda ve Vídni a o pár týdnů později také v Berlíně.
Ve všech případech jsou postiženi američtí diplomaté či vysoce postavení úředníci, což jen potvrzuje dřívější přesvědčení autorit, že jsou příznaky vyvolány cíleným útokem neznámou zbraní.
A jeden z nejnovějších případů přináší znepokojivé varování. Bezpečné místo neexistuje nikde na světě! Kdo za záhadnými útoky stojí? A jaký je jejich motiv?
Vzkaz pro šéfa CIA
Alarmující incident, který americké zpravodajce uvedl do stavu pohotovosti, se odehrává začátkem loňského září v Indii, kam služebně vycestoval ředitel CIA William Burns (*1956) spolu s několika dalšími pracovníky tajné služby.
U jednoho z členů týmu se během pobytu v Indii začnou projevovat příznaky charakteristické pro havanský syndrom. Podle dostupných informací se cílem útoku se nestal Burns sám, ale některý z jeho spolupracovníků.
Tento konkrétní případ je velmi znepokojivý zejména proto, že samotná cesta byla přísně utajována a o Burnsově soukromém programu mohlo vědět jen několik málo osob v CIA. Incident je chápán jako přímý vzkaz Burnsovi, že nikdo není v bezpečí a každý se může stát terčem útoku.
Jak se pachatel dostal k utajovaným informacím? CIA k případu odmítla poskytnout komentář, ústy svého mluvčího pouze vzkazuje: „Ke konkrétním incidentům nebo zaměstnancům se nevyjadřujeme.
Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom naše úředníky ochránili.“ Vše ale nasvědčuje tomu, že ani po téměř pěti letech intenzivního vyšetřování, nejsou úřady o mnoho blíže k odhalení viníka.
USA odpovídá
Útok na člena týmu šéfa CIA je již druhým případem během necelého měsíce, kdy hlášené případy záhadné nemoci ovlivnily zahraniční cesty nejvyšších představitelů administrativy nynějšího prezidenta Joea Bidena (*1942).
Jen pár dnů před incidentem byla odložena návštěva viceprezidentky Kamaly Harris (*1964) ve Vietnamu, když těsně před její návštěvou hlásilo několik amerických zaměstnanců příznaky odpovídající havanskému syndromu a nejméně dva z nich museli být evakuováni.
Snaží se někdo narušit vztahy USA s jinými zeměmi?
Podle amerických představitelů obeznámených s výměnou informací frustrovaný šéf CIA Willam Burns v listopadu 2021 důvěrně varoval nejvyšší ruské zpravodajské služby, že budou čelit následkům, pokud stojí za sérií záhadných zdravotních příhod, které postihují americké diplomaty a špiony po celém světě.
Použití slova „pokud“ ovšem naznačuje, že ani centrální inteligence zatím netuší, odkud vítr vane a zbývá jen čekat, kde havanský syndrom udeří příště.