Na první pohled působí jako filmová rekvizita. Přes 4000 let starý obrovský balvan v pouštní oáze, devět metrů na výšku, sedm metrů na šířku, ale co to je v jeho středu?
Kde se vzal ten dokonale rovný, s chirurgickou přesností vedený řez, který jej přetíná na dvě poloviny?
Jde o dílo přírody? Výtvor člověka? Anebo někoho zcela jiného, technologicky mnohem vyspělejšího? To jsou otázky, které člověka napadají při pohledu na kamennou formaci Al Naslaa.
Najdete ji hluboko v pouštní oáze Tayma na severozápadě Saudské Arábie, zhruba osm hodin jízdy od hlavního města Rijád. Jak to s ní tedy vlastně je? A je to skutečně formace, nebo jeden kus pískovce rozseknutý napůl, jak věří zastánci konspiračních teorií?
Podle nich totiž nejde o žádný přírodní div, jako spíš o pozůstatek dávné návštěvy mimozemšťanů! Záhadný řez tak má být údajně památkou na laserové zbraně! Jde jen o jejich zbožné přání, nebo se tato tvrzení mohou zakládat na pravdě?
Mimozemšťané v Arábii?
Navštívili snad Saudskou Arábii před několika tisíci lety mimozemšťané? Jedna skupina geologů tvrdí, že v žádném případě. Neobvyklý úkaz prý vznikl mrznutím a následným rozmrzáním vody, která zatekla do škvíry v kameni.
A tímto způsobem ji pak pomalu roztahovala, stovky a tisíce let. Jenže se ozývají i hlasy odborníků tvrdících, že je řez příliš přesný a jemný na to, aby šlo o dílo přírody, kde zkrátka dokonale rovné útvary, stejně jako například pravé úhly, nenajdete.
Takové věci musí načrtnout jedině člověk. Nebo snad nějaký jiný, jemu podobný tvor? Jenže proč by po sobě hypotetičtí mimozemšťané zanechali takto rozseknutou skálu? Kolují teorie, že to celé byla jen náhoda.
Ano, sekanec prý mohl způsobit laser, jenže ten možná ani nebyl vypálen na naší planetě!
Možná naši neznámí vesmírní sousedé testovali nějakou superzbraň, která dostřelila až k nám a shodou okolností trefila oblast oázy Tayma. To je pro leckoho až příliš divoká teorie, jenže ve světě nevysvětlitelných záhad nám jiné často ani nezbývají.
Vyspělé technologie předků?
Jiný názor kolující kolem původu tajemného řezu je takový, že se za tvůrci této záhady nemusí cestovat nikam do vesmíru. Jsme to prý my sami! Respektive naši dávní předkové.
Odkazují na skutečnost, že máme k naší minulosti a dovednostem starověkých civilizací řadu nezodpovězených otázek.
Tehdejší lidé dokázali tvořit a stavět neskutečné věci a my dodnes netušíme, jak se jim to s jejich tehdejšími primitivními technologickými možnostmi mohlo podařit.
Egyptské pyramidy, Stonehenge či sochy Moai na Velikonočním ostrově jsou jen tři z mnoha podobných tajuplných otazníků dějin. Však si kvůli tomu alternativní historici pohrávají s myšlenkou, že lidstvo už kdysi jeden technologický rozmach zažilo, a my žijeme až ve druhé takové éře.
Ukáže se někdy, že mají pravdu?
Tak přeci jen příroda?
Celý řez v kameni působí neuvěřitelně hladce, britská geoložka Cherry Lewis z Univerzity v Bristolu přesto věří, že vznikl přirozeným způsobem v průběhu času.
„Na pohled to vypadá úžasně, ale skutečně věřím, že jde o důsledek vody zateklé do mezírky v kameni, která pak následným zamrzáním a rozmrzáním putovala tisíce let skrz celou skálu.
Pomohlo tomu i suché podnebí pouště,“ říká Lewis s tím, že hladkost celého řezu byla způsobena písečnými bouřemi. Že v tajemném úkazu hrála roli větrná eroze si myslí rovněž další britský geolog, profesor Tim Reston z Birminghamské univerzity.
I přes své profesní přesvědčení nicméně Cherry Lewis dodává, že je ochotna akceptovat také tu verzi, kde je puklina dílem člověka, a nikoliv přírody. Jak by se to ale našim předkům mohlo podařit, to stále nikdo neví.