Je bouřka a Tesla fascinovaně zírá na noční oblohu. Křižují ji oslnivé blesky a každou chvíli práskne hrom. „Nádhera,“ vydechne. Jak jen tu úžasnou energii spoutat, nebo dokonce vytvořit?
„Vývoj a rozvoj člověka je životně závislý na vynálezech,“ tvrdí Nikola Tesla (†1943), americký vynálezce se srbskými kořeny. Narodil se 10. července 1856 do srbské rodiny ve Smiljanu (na území dnešního Chorvatska).
Už od malička se chce stát inženýrem, ale otec v něm vidí dalšího pravoslavného kněze. „Pouhá myšlenka na to mě naplňovala hrůzou,“ vzpomíná Tesla v dospělosti. V 17 letech ho ale náhle upoutá na lůžko zákeřná cholera. Zdá se, že nepřežije.
„Když se uzdravíš, můžeš jít na školu, jakou si vybereš,“ slibuje mu zoufalý otec. Nikola v sobě pak najde sílu, nemoc porazí a vydá se na studia. Nejprve na polytechniku ve Štýrském Hradci, posléze navštěvuje i přednášky v Praze.
Odjede do Ameriky
Po studiích zamíří Tesla do Budapešti, kde pracuje u telefonní společnosti. Už tehdy se mu pod rukama zrodí první vynálezy, a tak obdrží zajímavou nabídku od pařížské filiálky Edisonovy společnosti.
A právě ve francouzské metropoli zkonstruuje svůj motor, napájený střídavým proudem o různých fázích. Jenže v té době světem vládne proud stejnosměrný. Proto se odhodlá k odvážnému kroku a v roce 1884 odjíždí do New Yorku.
Válka proudů
Když přicestuje do Spojených států, cinkají mu v kapse pouhé čtyři centy. Setkává se zde se samotným Thomasem Alvou Edisonem (1847–1931), ale vzájemná spolupráce netrvá dlouho.
Edison totiž na rozdíl od Tesly věří, že budoucnost patří stejnosměrnému proudu. Rozhoří se boj, kterému historici říkají „válka proudů“. A Edison v ní nebojuje zrovna čestně. „Najal si pochybného prof.
Browna, který se snažil potvrdit Edisonovu tezi o klidném stejnosměrném a nebezpečném střídavém proudu zabíjením potulných psů a koček proudem,“ uvádí současný historik Libor Vykoupil. Přesto Tesla nakonec zvítězí.
V roce 1893 se mu podaří nasvítit chicagskou výstavu za čtvrtinu částky, kterou požadoval Edison. O šest let později pak postaví první moderní vodní elektrárnu na světě, a to přímo na Niagarských vodopádech!