Řeku Reuss v Lucernu překlene na konci 19. století několik moderních mostů. Stovky let stará dřevěná lávka v jejich sousedství najednou připadá obyvatelům města zbytečná. Většina lidí by ji nejraději zbourala! Radní však jejich nátlaku nepodlehnou. Kapličkový most zachovají jako jednu z dominant města…
Švýcarský Lucern se ve středověku rychle rozrůstá. Měšťané stavějí nové domy na břehu Lucernského jezera i podél řeky Reuss. Její břehy v roce 1333 propojí dřevěným krytým mostem, dlouhým zhruba 200 metrů.
Ujme se pro něj název Kapličkový, a to údajně podle vodárenské věže na jeho jižním konci, která připomíná kapli a v řece Reuss vyrostla již o pár dekád dříve.
Obě stavby jsou nedílnou součástí městského opevnění, později však najdou i jiné uplatnění. Věž bude sloužit například jako maják, vězení nebo pokladnice. Od 15. století Lucernští využívají most pro hostiny a slavnosti.
Vzácná výmalba
V průběhu 17. století získává Kapličkový most novou výzdobu. Jde o více než 150 oboustranně pomalovaných desek trojúhelníkového tvaru, usazených ve střešní konstrukci.
Na panelech ze smrkového, lipového a javorového dřeva jsou zachyceny výjevy z historie města i celého regionu a životy patronů Lucernu. Obrazy vznikají z iniciativy místních měšťanů, kteří chtějí podpořit katolickou církev v boji s protestanty.
Nehledě na tuto ojedinělou výmalbu má ale lávka koncem 19. století na kahánku. Zbourána nakonec naštěstí nebude a zhruba o 60 let později projde nákladnou rekonstrukcí.
Mravenčí práce
V noci ze 17. na 18. srpna 1993 zachvátí nejstarší zastřešený dřevěný most v Evropě požár – nejspíše od špatně uhašené cigarety – a skoro celý ho zničí včetně většiny trojúhelníkových obrazů.
V Lucernu zavládne smutek, který ale rychle vystřídá odhodlání vzácnou památku obnovit.
Bude to mravenčí práce, odborníci musejí podle zachovaného torza sestavit dílek po dílku přesný plán mostu. Zabere jim to dva měsíce.
Dalšího půl roku se bude most stavět a 14. dubna 1994 je slavnostně znovuotevřen. Časem se na svá místa vrátí i část unikátních obrazů, které město nechalo pár let před požárem profesionálně vyfotografovat.
(Zdroj: HISTORY revue)