Doverský démon je proslulý kryptid z Doveru ve státě Massachusetts. Jméno mu dal kryptozoolog Loren Coleman, který je přesvědčen o tom, že stvoření je skutečné. Spatřen byl v roce 1977, a to třemi na sobě nezávislými svědky. Šlo o opravdového démona, nebo se snad jednalo o nějaký převlek?
Stát Massachusetts patří mezi nejlidnatější státy Nové Anglie. Rozkládá se na východním pobřeží Spojených států. Založen byl již roku 1620, kdy sem na lodi Mayflower dorazili první angličtí osadníci, tzv. Otcové poutníci, a zřídili zde kolonii, z níž později vzniklo město Plymouth.
O deset let později tu vyrostla nová kolonie Massachusetts Bay. Díky kolonistům byly založeny i další osady v Bostonu a Salemu. Město Salem a jeho okolí je dobře známé. V roce 1692 zde proběhly proslulé čarodějnické procesy.
Bohatá historie, hluboce zakořeněná víra, inkviziční procesy a snad také indiánská magie daly během let život různým strašidelným historkám. Jsou právě ty o zjevení doverského démona pravdivé?
Svědectví
Duben roku 1977 navždy spojil tři na sobě nezávislé teenagery. Dva hochy a jednu dívku vyděsila stejná bytost. Podle popisu se jednalo o podivné stvoření bez ocasu, jehož hlava se tvarem podobala vejci.
Tvor měl svítící oči, štíhlé končetiny a velice dlouhé prsty, které se dokázaly přizpůsobit povrchu. Nebyl to člověk, ale ani zvíře. Je zvláštní, že naše trojice vypověděla příběhy, které se vzájemně lišily jen velmi málo.
Dokonce i jejich kresby záhadné bytosti vykazovaly společné rysy. Boston Globe uvedl, že „na mapě zakreslená místa pozorování ležela v přímé linii o délce 3 kilometrů“. To není daleko!
Tváří v tvář
21. dubna 1977 spatřil doverského démona jako první William Barlett, tehdy sedmnáctiletý hoch. Ten večer jel zrovna v autě se dvěma kamarády. „Drželo se to na zdi domu. V záři reflektorů jsem viděl dvě zářící oči.
Byl jsem hrůzou bez sebe,“ uvedl Bill. Pod svůj náčrt potom napsal:
„Já, Bill Barlett, přísahám na hromadu Biblí, že jsem viděl toto stvoření.“ Kolem půlnoci též noci se s démonem setkal i patnáctiletý mladík John Baxter, který se vracel z rande.
„Stálo to na kamenech a opíralo se to o strom. Dlouhé prsty téměř ovinuly kmen. Mělo to vejčitou hlavu a výrazně tomu svítily oči,“ popsal své setkání John. Jeho kresba se podobala té Barlettově.
Následující noc 22. dubna 1977 bytost pozorovala i dívka Abby Brabham. Kolem půlnoci tvora zahlédla z okna, jak se opírá o strom. Také její zpodobnění bylo takřka kopií předešlých.
Pravda, nebo fikce?
Mezi lidmi se rozšířily zprávy, že se jedná o smyšlenku. Část dokonce tvrdí, že si děti bytost spletly se zatoulaným losím mládětem. Jenomže v dubnu sezona mláďat nebývá a mládě neumí stát na zadních nohách.
Hlavním vyšetřujícím záhadného případu byl v onom roce 1977 kryptozoolog Loren Coleman. Byl přesvědčen, že to žádná fikce nebyla. „S těmi dětmi jsem mluvil a věřil jsem jim. Setkání je poznamenalo a vypadaly upřímně vystrašené. Navíc se nejedná o první takovéto vyprávění.
V okolí Doveru už byla hlášena i jiná pozorování nevysvětlitelných jevů.“ Co to tedy bylo? Smyšlená historka, kterou se bavila znuděná mládež? Nový a dosud neobjevený druh? Nebo snad nadpřirozená bytost?