Bez člověka by tu nebylo. Za neutuchající zájem o něj ale už může pouze příroda a její zákony.
Jen díky nim se do kanadské provincie Alberta sjíždějí davy lidí s fotoaparáty, aby si zvěčnily tu fascinující podívanou, odehrávající se pod zamrzlou hladinou jezera Abraham.
Na první pohled to vypadá, jakoby někdo zapomněl uklidit po malování. Tisíce a tisíce bílých skvrn na dokonale průzračné podlaze.
Ve skutečnosti jde vlastně o to nejkrásnější přírodní vězení, fascinující mozaiku, kterou vytvářejí zmrzlé sloupce metanových bublin.
Vznikne společně s přehradou
Počátky fenoménu sahají do roku 1972, do dob stavby přehradní nádrže Bighorn. Společně s ní vznikne na řece Severní Saskatchewan na úpatí kanadských Skalistých hor jezero Abraham, pojmenované po Silasi Abrahamovi (1871–1961), jednomu z významných obyvatel oblasti.
Přestože je dílem člověka, od ostatních ledovcových jezer ve Skalistých horách se příliš neliší. Díky sedimentům z ledovcové eroze má nádhernou tyrkysovou barvu.
Za všechno může metan
Nádherně se na něj dívá po většinu roku, punc skutečné, oku lahodící výjimečnosti ale dostane jezero o rozloze 53,7 km² pokaždé až v zimě.
Oproti přírodním jezerům se totiž na dně Abrahama nachází velké množství biologického odpadu, tlející rostliny, ale také těla živočichů, na kterých si pochutnávají bakterie, která pak vylučují metan, plyn, jenž ve shluku bublin následně zamíří k hladině.
Zima a led ale bubliny ven nepustí. Metan tak zůstane zamrznutý v ledové vrstvě, což v kombinaci s průzračně modrou vodou vytváří neobvyklou přírodní scenérii a magnet pro fotografy z celého světa.
Hra s ohněm
Sloupy mléčně bílých bublin jsou ale přitažlivé i pro místní obyvatele. Ti je nejenže s oblibou pozorují, ale často se je také snaží proděravět, přičemž jakmile se to podaří, uniklý metan zapálí.
Tím docílí dojmu, že z největšího uměle vytvořeného jezero v Albertě šlehají plameny.
Další velkou místní atrakcí je bruslení. Klouzat se pod širým nebem na zástupech zmrzlých bublin je skutečně dechberoucí zážitek. A to paradoxně hlavně díky tomu, že jde o jedno největrnějších míst v Albertě.
Silný vítr totiž eliminuje z jezera sníh a vůči ledové vrstvě tak působí jako jakási přírodní rolba.
Nebezpečná nádhera
Bublinková podívaná je fascinující, ovšem nikoliv zcela bez následků. Metan totiž patří mezi tzv. skleníkové plyny a pro životní prostředí je několikanásobně škodlivější, než jeho známější kolega oxid uhličitý.
A se zvyšujícím se množství skleníkových plynů v atmosféře roste i riziko závažných klimatických změn, které mohou mít za následek nebezpečné živelné pohromy.