Snížený průsvit cév může pro laika znít jako sci-fi.
Přitom tímto problémem trpí značná část populace a lidé si za něj do jisté míry mohou i sami. Třeba životním stylem…
Mluvíme o ateroskleróze, tedy stavu, kdy se vlivem stravy bohaté na živočišné tuky, jednoduché cukry, nedostatečným pitným režimem, nadváhou, kouřením (narušuje cévní stěny a napomáhá ukládání škodlivin) a nedostatkem pohybu tuhnou, ztrácejí pružnost a ukládají se na nich škodliviny – lipidy (cholesterol), které tvoří jakési pláty.
Ty zužují průtok cévami, tedy schopnost dovádět cévami krev do jednotlivých orgánů. Na narušených stěnách cév se zachytávají krevní destičky a krvinky. Tak dlouho, až dojde k úplnému uzavření cévy.
Nemocní o svém problému dlouho nemusí vědět, když nechodí na prevence a nezjišťují své hladiny cholesterolu v krvi. Signály, že není všechno v pořádku, přicházejí kolem 50% zúžení průsvitu tepny.
Lidé tak ohrožují srdce, plíce, ledviny, ale třeba i končetiny, které nejsou dostatečně okysličované a v případě diabetiků může dojít k rychlému defektu na noze, takzvané diabetické noze.
Co s tím?
Změna životního stylu je jediným účinným a nezbytným rozhodnutím. K tomu je třeba velice často přistoupit k takzvané angioplastice, kdy cévní chirurgové opakovaně nemocným rozšiřují v postiženém místě cévy. V závažnějších případech i část cévy nahradí umělou.
Cévní chirurgie řeší podobné obtíže běžně, ale samotný chirurgický výkon, který nemocnému uleví, nestačí.
Každý, kdo se se zúžením cév potýká, by si měl uvědomit, že operací jeho potíže nekončí, že pouze dostal šanci na kvalitnější život.
Zúžené cévy aterosklerózou zhoršuje i vysoký krevní tlak, který většinu civilizačních nemocí provází (obezita, cukrovka, metabolický syndrom). Všechny tyto faktory ohrožují nemocné přímo na životě.
Chce to změnu
Okamžitě přestat kouřit, začít se hýbat a hlídat si jídelníček a váhu. Snadná pravidla, která se těžko dodržují. Jídlo:
omezit živočišné tuky, přidat rostlinné, zeleninu, vlákninu, omezit cukry, úplně opustit uzeniny, klobásky, tučné sýry, méně solit, jídlo připravovat na páře či rostlinném oleji. Mezi sporty, které se doporučují, patří: jízda na kole, chůze, rekreační běh.
Farmakologicky se nasazuje dlouhodobé užívání acylpyrinu kvůli snižování srážlivosti krve, když je třeba i léky na snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi.
Jak dokáže vitamin C podpořit cévy?
Snadno. Vitamín C je přírodní antioxidant, tedy pomáhá tělu s regenerací a posiluje imunitu.
Mimo řadu důležitých funkcí, které v těle má (vstřebávání železa, pomoc s tvorbou bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a krvinek), podporuje růst, tvorbu kolagenu, který je nutný pro pevnost cév, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu i riziko krevních sraženin).
Dospělý člověk by měl denně přijmout 80 mg, ovšem lidský organismus si vitamin C nedokáže sám vytvořit, proto je třeba ho do těla doplnit uměle.
Kromě pravidelných dávek vitaminu C ve formě ovoce (citrusy, chilli papričky, červená i zelená paprika, brokolice, jahody, růžičková kapusta, ananas) ho můžete doplňovat v tabletách.
Zdroj obrázku: JLco Julia Amaral / Shutterstock.com