Každý si představí něco jiného. Někdo bonbony, jiný ozdobený zmrzlinový pohár nebo dort. Karamel má totiž mnoho forem. Může být tvrdý i tekutý a každý se využívá jinak. Pokud jste s ním ještě nikdy nepracovali, zkuste to. Není to tak složité, jak byste si mohli myslet.
Naučte se základ
Jakmile ho zvládnete, můžete začít zkoušet další varianty. Na karamelový základ potřebujete jen cukr krystal nebo krupici, vodu a silnostěnný hrnec. Vybírejte vyšší, i když připravujete menší množství karamelu. Jeho stěny vás ochrání před případným prskáním při dolévání tekutiny.
Jak na to?
Poměr je jednoduchý. Například když použijete 200 g cukru, potřebujete 2 lžíce vody. Možnosti jsou dvě. Buď vodu s cukrem smícháte a pak zahříváte, nebo zahřejete nejdřív cukr a pak přidáte tekutinu.
Ten první způsob je pro začátečníky vhodnější. V obou případech je potřeba směs v hrnci míchat, aby se nepřipálila. Ne ale příliš prudce, abyste si do karamelu nevháněli vzduchové bublinky.
Jakmile se cukr v kastrůlku promění v sirup, je hotovo. Vznikne hnědý karamel, který po vychladnutí ztvrdne jako lízátko. Z tohoto základu se pak odvozují další, jako je mléčný nebo máslový.
Pokud vás napadne použít třtinový nebo hnědý cukr, protože si myslíte, že tím vylepšíte barvu, určitě to nedělejte. Obsahují totiž melasu, která by se při zahřívání spálila, ještě než se cukr rozpustí.
Mléčný – postup je stejný, jen vodu nahradíte mlékem. Karamel, který vytvoříte je tvrdý, ale neprůhledný.
Máslový – k cukru se přidává máslo v poměru 200 g cukru ke 30 g másla. Vznikne měkčí karamel, který už připomíná oblíbené bonbony. Místo másla nebo spolu s ním můžete použít smetanu a vznikne karamelová omáčka.