Nechvalně známá ruská stanice UVB-76 na sebe upozornila začátkem tohoto roku, kdy se na jejích vlnách ozvalo vysílání zcela odlišné od toho, jaké zaznívalo předchozí desítky let.
Místo zdánlivě náhodných čísel a jmen v éteru zazněl například deset let starý hudební megahit Gangnam Style.
Číselné stanice jsou známé už od první světové války, největšího významu však nabývají v době studené války, kdy jich hojně využívá například Sovětský svaz.
Z této éry prochází také stanice UVB-76, které se pro její charakteristické vysílání krátkých bzučivých tónů přezdívá Bzučák.
Vysílač stanice se v minulosti několikrát přestěhoval, nyní se ale nachází v bezprostřední blízkosti města Naro-Fominsk v Moskevské oblasti.
Během své existence stanice v nepravidelných intervalech vykazuje zvýšenou aktivitu, kdy je bzučení přerušováno hlasovou zprávou odříkávající nepochopitelný shluk číslic, slov a ruských jmen.
Nikdo dodnes netuší, co vysílané zprávy znamenají ani kdo je vysílá. Nejčastěji se badatelé kloní k teorii považující UVB-76 za nástroj ruského státu pro komunikaci s agenty v terénu nebo armádou při plnění tajných operací.
Zvýšená aktivita byla zaznamenána i letos v lednu. Tentokrát se však ve vysílání ozvalo něco naprosto nečekaného. Místo obvyklých číslic a jmen zaznívají světoznámé písně či zvuky, jejichž vizualizace ukazuje známé memy. Má tato zvláštní aktivita nějaký význam?
Až Bzučák utichne
Existuje možnost, že je stanice součástí systému „mrtvá ruka“. Podle této neověřené teorie je bzučení stanice signálem, že je vše v pořádku.
Pokud ale vysílání vinou jaderného útoku ustane, spustí se automatická jaderná reakce, což bude mít za následek nukleární apokalypsu.
Teorie mrtvé ruky je důvodem, proč je UVB-76 pod neustálým dohledem radiotechnických nadšenců i milovníků tajemna. Právě badatelé, kteří stanici pečivě monitorují, zaznamenali letos zvýšenou aktivitu stanice. V jejím vysílání se tentokrát objevují zprávy ještě podivnější než obvykle.
Monotónní bzučení například přerušuje singl Gagnam Style, s nímž jihokorejský rapper PSY, válcoval světové hitparády v roce 2012. Další podivnou část vysílání tvoří zvuky, které se při průchodu spektrálním analyzátorem, zařízení převádějící zvuk na obraz, ukazují jako známé memy.
V jednom případě se na displeji objevuje takzvaný trollface a další zvuk vytváří obraz masky obvykle spojované s hnutím Anonymous. Je i toto podivné vysílání určeno ruským agentům?
Hackeři, nebo povel k útoku?
Příčinou bizarního chování Bzučáku jsou podle odborníků, kteří se jeho zprávami zabývají, pravděpodobně pirátské útoky na vysílání. Piráti se vysílání mohli zmocnit tak, že zahltili frekvenci UVB-76 vysíláním z vlastních vysílačů.
Tomu by ostatně nasvědčovala nejen maska Anonymous, kterou zvuk z vysílání v jednom okamžiku vytvářel, ale i fakt, že se stanice po krátké chvíli zase vrátila ke svému obvyklému bzučení a číslům. Podařilo se pirátům narušit chod ruské vojenské stanice?
Vzhledem k napjatým rusko-ukrajinským vztahům na začátku roku se také objevily obavy, že by ve skutečnosti mohlo jít o signál k zahájení invaze na Ukrajinu. Odkud podle informací serveru Vice možná pochází část pirátského rušení.
„Nedávné útoky na stanici přišly v době, kdy se Rusko připravuje na invazi na sousední Ukrajinu, odkud podle spekulací rozhlasových nadšenců pochází přinejmenším část pirátského vysílání,“ píše magazín. K invazi skutečně dojde o měsíc později.
Zda má s invazí nezvyklé chování stanice jakoukoliv spojitost, však zůstává pouhou spekulací.