Obří talíře radioteleskopů během uplynulých let zachytily záhadné signály ze vzdáleného místa ve vesmíru. Nyní se vědcům konečně podařilo zjistit, odkud přesně tyto signály pocházejí. Stále ale nedokážou říct, kdo nebo co je vysílá. Promlouvají k nám ze vzdálených koutů vesmíru mimozemšťané?
Stále rostoucí síť radioteleskopů po celé Zemi míří své obří elektronické uši k obloze. Jejich prostřednictvím mohou vědci nepřetržitě naslouchat zvukům vesmíru. Ten již několikrát skutečně promluvil.
Z hlubokého vesmíru se k nám doneslo několik signálů neznámého původu. Podle některých tvrzení jich bylo asi deset, jiní uvádějí, že signál byl zachycen již šestnáctkrát. Jisté je to, že se signál opakuje.
Jde o výboje radiových vln, které jsou velmi krátké a neuvěřitelně silné. Donedávna astrofyzikové netušili, odkud vlastně tento signál vychází. Nyní se ho ale podařilo lokalizovat. Jenže stále nikdo netuší, co je jeho zdrojem. Snaží se snad s námi komunikovat nějaká neznámá civilizace?
Lorimerovy záblesky
Vůbec poprvé byla první série krátkých rádiových signálů, které vědci označují zkratkou FRB, zachycena už v roce 2007 radioteleskopem v Austrálii. Jeden náhlý záblesk rádiových vln a pak zase nic.
Bylo zřejmé, že signál k Zemi doputoval z hlubokého vesmíru, ale nikdo v tu chvíli nedokázat říct odkud. Vědecký tým pod vedením současného amerického astrofyzika Duncana Lorimera, který signál poprvé zachytil, se ihned pustí do jeho zkoumání.
V archivních datech navíc najde důkaz, že podobný signál, který trval pouhé milisekundy, australský radioteleskop zachytil už v roce 2001, a dokonce hned dvakrát. Těmto rádiovým zábleskům se mezi vědci začne říkat Lorimerovy záblesky. Lorimer o signálu tehdy prohlašuje, že zatím nemá v astronomickém světě obdoby.
Pět let čekání
Naděje na zachycení dalších FRB už téměř vyhasla, když v roce 2012, pět let od zaznamenání prvního signálu tohoto druhu, přichází povzbudivá zpráva z observatoře Arecibo v Portoriku.
Signál byl zachycen znovu a jeho vesmírný původ je potvrzen. V současnosti data z radioteleskopů naznačují, že signály se objevily také několikrát v letech 2010 a 2011. Jsou však příliš krátké na to, aby byly pozorovány v reálném čase.
Objeví se vždy až při kontrole záznamů. A to je pro vědce docela oříšek. Jde totiž o intenzivní, ale velmi krátké signály, kterých si jednoduše nemohou všimnout včas. Jak záhadu vysvětlit?