Ne vždy platí, čím větší pták, tím větší hnízdo. Ty největší hnízda v korunách stromů jsou totiž dílem drobných snovačů pospolitých (Philetairus socius). Jak již pojmenování napovídá, jedná se o ptáčka velmi sociálního.
Snovači pospolití připomínají tvarem, zabarvením i velikostí naše vrabce. Setkat se s nimi můžeme toliko v jižní Africe. Z klacíků a stébel trávy budují ve větvích hnízda, jež jsou schopná pojmout až stovky jedinců.
Jejich výtvory navíc mají dlouhou trvanlivost, a tak jsou obyvatelná i po několik generací. Vydrží po celé dekády. Nutností je ovšem pravidelná a řádná údržba.
Společná, až 8 metrů dlouhá hnízdiště mají oproti maličkým hnízdům řadu nezanedbatelných výhod. Tou největší je udržování příznivé teploty. Snovači žijí v pouštních oblastech, kde se vyšplhají teploty přes den hodně vysoko.
Střecha hnízda naštěstí vytváří stín a udržuje v pod ní se nacházejících komůrkách příjemný chládek.
Druhý teplotní extrém nastává, když slunce zapadá a všichni snovači se po celodenním hledání potravy vracejí domů. V noci padají teploty hodně nízko.
Prostory uvnitř hnízda jsou však naštěstí dobře izolované a přes den nahromaděné teplo umožní pohodlné přenocování.
Obytný komplex snovačů vykazuje podobnost s lidskými příbytky. Má velké množství komůrek (pokojíčků), chodeb a vstupů. Nezřídka se stává, že v kolonii snovačů spolu s nimi hnízdí i jiné druhy ptáků.