Ve francouzsky mluvící části Švýcarska se mnozí lidé obracejí o pomoc na vykladače Tajemství, kteří léčí mumláním zvláštní náboženské formule. Ačkoli věda nepotvrzuje účinnost této středověké praxe, mnoho lidí je o ní přesto přesvědčeno.
Jak dokládá nedávná studie, na modlitbu se spoléhají i některé nemocnice.
Tajemství je krátká formule, většinou náboženského charakteru, která pomáhá léčit nebo zmírňovat různé neduhy, z nichž nejčastější jsou popáleniny, krvácení, bradavice, výrony, kožní onemocnění a podobně.
Na každý problém existuje jiné tajemství.
Například v případě popálenin léčitel odříkává Tajemství a přitom se soustředí na postiženého, někdy udělá znamení kříže na té části vlastního těla, kde je popálenina postiženého.
Tyto krátké modlitby jsou často adresovány nějakému světci zpravidla v souvislosti s jeho mučednickou smrtí.
„Když mi někdo zavolá, požádám ho o jméno a datum narození osoby, která potřebuje mou pomoc, a o postiženou část jejího těla. Spojím se s danou osobou a odříkám tajemství. Obecně platí, že účinek je poměrně rychlý.
Pokud to nezabere napoprvé, dělám to tolikrát, kolikrát je třeba,“ cituje švýcarská etnoložka Magali Jenny jednoho z vykladačů Tajemství.
Až donedávna neexistovala žádná vědecká studie, která by se účinností této metody zabývala. Před časem si na ni ale věci posvítili a ukázalo se, že navzdory neprokazatelným výsledkům ji stále praktikují i mnozí lékaři. Proč?
Modlitbou proti komplikacím
Odříkávání Tajemství je zvyk, který vychází z lékařských praktik středověku. Ve Švýcarsku, zejména ve francouzsky hovořící části země, si však drží stále silnou pozici, což si autoři studie ověřili sami v terénu.
Aby byly výsledky co nejpřesnější, zaměřili se vědci na jeden konkrétní problém – nadměrné krvácení během operace a po ní.
V rámci studie pak porovnávali míru krvácení u 200 pacientů, kteří podstoupili invazivní koronární zákrok ve Švýcarsku.
Polovině pacientů byla poskytnuta moderní standardní lékařská péče, zatímco druhé polovině pacientů byla poskytnuta stejná péče obohacená o Tajemství.
Údaje nepřekvapivě ukázaly, že modlitba nepřinesla sebemenší rozdíl. Mezi těmi, kterým byla poskytnuta středověká modlitba, se u 72 procent nevyskytlo žádné krvácení, 16 procent mělo krvácení 1. stupně a 12 procent krvácení 2. stupně.
Mezi pacienty, kterým byla poskytnuta pouze standardní lékařská péče, 73 procent nezaznamenalo žádné krvácení, u 14 procent se objevilo krvácení 1. stupně a 13 procent zaznamenalo krvácení 2. stupně. Bylo tedy Tajemství vědecky prokázáno jako neúčinné?
Na seznamu UNESCO
Vědci jsou k metodě shovívaví a přiznávají, že někdy kýžený efekt mít může.
Přestože modlitba nemá v kardiologii objektivně žádný význam, provedení rituálu může omezit úzkost pověrčivých pacientů a umožnit určitou neuropsychologickou podmíněnost, čímž pak působí jako placebo.
Jak již víme, efekt placebo v může některých případech dosahovat pozoruhodných výsledků. Jsou právě takové případy důvodem, proč tamní moderní společnost stále lpí středověké léčitelské metodě?
O tom, jak je pro klid pacientů Tajemství důležité, vypovídá další statistika vyplývající ze studie.
Navzdory primitivní povaze a neprokázaným výsledkům, neuvěřitelných 76 % účastníků věřilo, že je Tajemství ochrání před nadměrným krvácením, a skutečně požadovali, aby jejich lékaři rituál před operací provedli.
A na rozdíl podobných rituálů v jiných částech světa, je Tajemství ve francouzsky mluvícím Švýcarsku skutečně akceptováno lékařským establishmentem. Víra v jeho moc je tu tak silně zakořeněna, že jej organizace UNESCO uznala jako artefakt nehmotného dědictví.