Podle starých indonéských bájí šlo o velkého ptáka s křídly a zobákem orla, lidským tělem a korunou na hlavě. Byl prý tak ohromný, že se za ním ukrylo slunce. Teď má tenhle legendární opeřenec zachránit Jakartu před ničivou vodní masou.
Hlavní město Indonésie volá o pomoc. Miliony jeho obyvatel žijí v neustálém strachu ze záplav. Metropole se ročně potápí zhruba o 7 cm. Rychleji než Benátky. Na některých místech však až o čtvrt metru. Přes 40 procent města už je pod úrovní hladiny moře. A hrozivá čísla mají v příštích letech ještě vzrůst.
Spásný projekt
Holandský geograf Victor Coenen bloumá ulicemi 10milionové metropole a nevěřícně kroutí hlavou. Kolem něho projíždějí jeřáby, snažící se vyčistit cesty od plastového odpadu a dalších překážek, které sem zanesly nedávné záplavy.
O kus dál si řidič mopedu se svým strojem proráží cestu vodní hladinou. Jinde se skupinka dětí brodí do školy. „Město nemůže držet krok s potápěním,“ říká při pohledu na chatrné domky s plechovými střechami.
Dobře to vědí i představitelé země, kteří v roce 2014 vymýšlejí, jak docílit toho, aby se Jakarta nestala Titanikem mezi světovými metropolemi. Nakonec kývnou na realizaci obřího projektu, jednoho z největších v historii země.
V průběhu příštích 30 let má být vybudována gigantická mořská hráz o délce 40 kilometrů a výšce přes 24 metrů. Výjimečná má být nejen svou velikostí, ale také tvarem. Ten má připomínat proslulého mytického ptáka Garudu, který se dostal i do státního znaku země.
1 bilion korun
Cena celého projektu je přímo úměrná jeho megalomanství. Záchrana potápějícího se města má Indonésii stát více než 40 miliard dolarů (skoro 1 bilion Kč).
Část z astronomické částky mají do pokladny čtvrtého nejlidnatějšího státu světa vrátit zájemci o pozemky na jednom ze 17 umělých ostrovů, které mají vyrůst podél „ptáka“. Na nich mají stát luxusní domy, nákupní centra a kanceláře.
„Snažíme se vybudovat hráz jako město. To je zcela nový přístup,“ říká Victor Coenen.