Lednovou noční oblohu na okraji severoaustralského města Darwin ozářila zvláštní světla neznámého původu. Modré orby byly viditelné nejméně dvacet minut, během kterých se střídavě objevovaly a zase mizely.
Svědek, který úkaz natočil svým telefonem, věří, že šlo o návštěvu ze světa duchů.
Australský lovec krokodýlů Roger Matthews si užívá klidný lednový večer ve svém domě na okraji Darwinu v Severním teritoriu, kde žije se svou rodinou, když se na obloze najednou objeví podivné modré světlo.
A hned po něm následuje další a další.
Za malou chvíli na noční obloze nad domem Matthewsových skotačí nejméně šest modře zářících a zcela neslyšeně se pohybujících koulí.
Přihlížejícím svědkům v následujících minutách předvádějí neobyčejnou podívanou, během níž světla pulzují, mizí a zase se objevují, jako by snad šlo o nějakou organizovanou světelnou show.
Matthews neváhá a úkaz začne natáčet kamerou svého telefonu. „Pozorovali jsme je asi 20 minut, dokud nás nezačalo bolet za krkem,“ uvádí Australan. „Bylo to jako orby, implodovaly a explodovaly a pak se vrátily zpět do původního tvaru.“
Záběry, které oné noci pořídil a následně nahrál na internet, se v krátké době stávají virální bombou. Jedna otázka však přetrvává. Co jsou zářící koule na nich zač?
Přetrvávající hádanka
Světelné fenomény jsou zvláštní kategorií. Nevydávají prý žádný zvuk jako jevy, kterými se často zabývají i ufologové. Mnohé planoucí koule na noční obloze jsou následně objasněny jako lampiony štěstí, diskotéková světla či vzácné atmosférické úkazy.
Žádné z obvyklých vysvětlení však v případě darwinských světel uplatnit nelze. Jejich vzhled a chování rozhodně neodpovídají člověkem vytvořeným světlům. A délka pozorování zase rozporuje přírodní vysvětlení, například kulový blesk. Co tedy Matthews natočil?
Patrně nejde o cokoliv hmotného, světla připomínají spíše elektrický výboj a podle lovce nevydávají žádný zvuk.
Jistou podobnost lze najít se slavnými a stále neobjasněnými světly z norského údolí Hessdalen, která vědci zkoumají již řadu let, či „světly duchů“ pozorovaných kolem amerického vrcholu Brown Mountain.
Mohlo by jít o úkaz z téže rodiny? Ostatně také Austrálie má svá vlastní záhadná světla. Říká se jim min min a podle pověstí jsou zodpovědná za mnohá zmizení lidí v australské divočině.
Pozorují nás duchové
Matthews možnost, že by šlo o tajemná světla min min, která se často objevují v australské buši, rezolutně odmítá. „Světla min min jsou energetickým fenoménem. Už jsem je viděl v roce 1985 v poušti. Byl to opravdu úžasný zážitek. Min min světla jsou ale úplně jiná,“ vysvětluje.
Jeho tvrzení podporuje rovněž skutečnost, že okolí Darwinu nepatří mezi oblasti s výskytem světel min min, jejichž pozorování se odehrává zpravidla stovky kilometrů odsud.
Stejně tak se lovec zdráhá označit koule, které nad svým domem natočil, za UFO, klaní se spíše k myšlence, že to jsou orby tvořené neznámou energií.
Podle jeho názoru jde o návštěvu z duchovního světa, ačkoliv. „Skutečně nevím, co (ta světla) chtěla, ale duchovní svět se na nás dívá,“ prohlašuje poněkud tajemně. Je jeho vysvětlení správné?