Začne to nevinným čajem v Bílém domě. Stačí ale pár schůzek a mezi dvojicí zaplanou silné city. I přesto se Edith, tehdy ještě Galtová, sňatku s úřadujícím americkým prezidentem Woodrowem Wilsonem nějaký čas brání. I když ví, že je jejím osudem.
Jako manželé spolu prožijí devět let. A to v dobrém i zlém. Jak si řekli u oltáře. Edith (1872–1961) při manželovi věrně stojí i v nejtěžších chvílích. Pomáhá mu zvládat agendu, když ho hroutící se zdraví upoutá na lůžko.
Podle některých hlasů je ale v tu chvíli daleko aktivnější, než by měla. Dokonce je popisována jako „první prezidentka Spojených států amerických“.
Důstojná první dáma
Woodrow Wilsona (1856–1924) si Edith vezme 18. prosince 1915 v jejím domě ve Washingtonu. Nové role se od začátku zhostí se ctí. V neradostném období první světové války, ve kterém vládne přídělový systém, se snaží jít Američanům příkladem. V Bílém domě zavede neděle bez plynu, pondělí bez masa a středy bez pšenice.
Šije oblečení pro vojáky na frontě a vlnu ovcí, které spásají trávu před prezidentským sídlem, draží ve prospěch Červeného kříže. Je také první manželkou amerického prezidenta, která během svého funkčního období navštíví Evropu.
Plány přeruší mrtvice
Wilson nedá na aktivní manželku dopustit. Ačkoliv navenek Edith působí, že ji politika nezajímá, ve skutečnosti se s ní prezident v mnoha věcech radí, či chce minimálně znát její názor.
Dává jí číst tajné dokumenty, stejně jako ji má po svém boku během řady důležitých schůzek.
Poválečný shon, během kterého se Wilson neustále přesouvá z místa na místo, si ale nakonec vybere svou daň. V říjnu roku 1919 ho Edith najde v koupelně bezvládně ležet. Silný atak mozkové mrtvice ho upoutá na lůžko. Ochrne na celou levou stranu a na pravé oko skoro nevidí.
Manžel vám vzkazuje…
To se ale veřejnost nedozví. Edith Wilsonová před Američany skutečný rozsah prezidentovy nemoci a jejích následků pečlivě tají. V podstatě ho izoluje od okolí. Nesmí k němu nikdo kromě ní a osobního lékaře. Každý dokument podléhá její přísné kontrole.
Pečlivě dohlíží na to, aby se přímo k prezidentovi dostaly jen opravdu neodkladné záležitosti. Od politiků pokaždé převezme příslušné papíry, se kterými odejde do pokoje za manželem. Následně je přinese zpátky s poznámkami na jejich okraji. Údajně psanými přímo Wilsonem…
Sama jsem nic nerozhodovala!
Postupně se stane jediným komunikačním spojením mezi prezidentem a jeho kabinetem. Pánem, respektive paní prezidentské agendy. Je zasvěcena do tajných informací, a dokonce převezme zodpovědnost za kódování a dekódování zašifrovaných zpráv.
Přesto později tvrdí, že „sama nikdy neučinila jediné rozhodnutí, pokud jde o nakládání s veřejnými záležitostmi“.
Takto „pomáhá“ manželovi až do konce jeho funkčního období 4. března 1921. Pak se přestěhují do domu ve Washingtonu, kde Edith o Woodrowa láskyplně pečuje až do jeho smrti 3. února 1924.