Jeden z nejznámějších biblických příběhů vypráví, je ten o Davidu a Goliášovi. Na nesemitský národ Pelištejců, ze kterého obr Goliáš pocházel, se však zachovalo pouze minimum památek.
Mezinárodní tým archeologů však nyní objevil v izraelském městě Aškelon první známý pelištejský hřbitov.
Pohřebiště, které se nacházelo u jeho hradeb, obsahovalo v několika hrobkách datovaných do období mezi 11. až 8. století před naším letopočtem pozůstatky přes 211 lidí ve 160 jednotlivých hrobech.
Nález je to o to cennější, že za více než století vykopávek objevili archeologové po Pelištejcích sice řadu artefaktů, ale jen hrstku předběžně identifikovaných pohřbů.
Muži, ženy a několik malých dětí byli většinou pohřbeni v jednoduchých jamách. Některé hroby měly podobu kamenem obložených komor, další mrtví byli zpopelněni.
Většina těl nebyla pohřbena s osobními věcmi, ale u některých z nich byly nalezeny nádobky na parfémy, úložné nádoby, malé misky. Několik jedinců bylo pohřbeno s náramky a náušnicemi a někteří se zbraněmi.
Role předmětů v pohřbu zůstává záhadou. Už jen kosti sami o sobě však mohou nabídnout nejlepší vhled do života a původu Pelištejců. V dalších výzkumech chtějí vědci pomocí analýzy DNA, radiouhlíkového datování a dalších testů určit odkud do oblasti přišli.
Pečlivé vyšetření ostatků však pomůže vědcům kromě určení jejich původu vytvořit také obraz, jak vlastně Pelištejci vypadali, jak byli vysocí, jak byli zdraví a jak dlouho žili.
„Po desetiletích studia toho, co po sobě zanechali Pelištejci, jsme se konečně setkali s lidmi.
Tímto objevem jsme se dostali blíže k odhalení tajemství jejich původu,“ řekl Daniel M. Master, profesor archeologie na Wheaton College v Illinois a jeden z vedoucích expedice Leon Levy Expedition, která pod záštitou několika amerických univerzit na místě v posledních 31 let prováděla vykopávky.