V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém.
Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň.
Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a neurologických poruch. Ukázalo se, že některé šarže vakcíny byly kontaminovány pyrogeny. Zemřelo 52 lidí, 600 jich neslo následky.
Paradoxně, nejen že nepřišla očekávaná pandemie, od února nebyl hlášen žádný další případ.
Farmaceutické společnosti musely povinně otestovat zbývající zásoby vakcíny na přítomnost pyrogenů. K tomu bylo obětováno stovky tisíc králíků, kteří zůstávali nadále standartní metodou.
Srdečné díky od králíků
Každá velká farmaceutická společnost tehdy vydržovala velké kolonie živých králíků.
Žádný nový lék nemohl být schválen, dokud se nevpravil do těl kontrolní skupiny králíků, kterým byla následně po 4 hodiny v pravidelných intervalech přeměřována tělesná teplota. Pokud se objevila horečka, lék byl kontaminován pyrogeny.
V 60. letech 20. století jim ale vyrostla konkurence, test LAL založený na unikátních vlastnostech krvemízy mořského členovce ostrorepa (Limulus polyphemus).
K boji proti infekci využívají sloučeninu v krvi, zvanou Limulus Amebocyte Lysate (LAL), která se okamžitě sráží kolem endotoxinů houbového, virového a bakteriálního původu.
Zjistit bakteriální přítomnost pomocí testu LAL bylo neporovnatelně levnější, jednodušší a přesnější. Stačilo přidat LAL do testovaného materiálu, otočit lahvičku a 15 minut počkat, zda se nezmění v pevnou látku.
Drahocenná surovina
Do doby této tzv. „flugate“ už několik menších firem vyrábělo dostatek lyzátu, aby mohli vypomoci s testováním zbývajících šarží vakcín. A výsledky byly ohromující.
Následující rok FDA vystavila první dvě licence pro komerční výrobu LAL, z kterého se brzy stal standardní test na pyrogeny. Tito mořští členovci se staly zlatým dolem moderní medicíny.
Čtvrt litru jejich zpracované krve má dnes hodnotu přes 15 000 dolarů. Každý rok umožní provést 80 milionů laboratorních testů. Mají zajistit, že všechny vakcíny, léky a zdravotnické pomůcky, které lékař vpraví do těla pacienta, jsou sterilní.
(Úvodní foto: Plant Image Library / Creative Commons / CC BY-SA 2.0)