Má ten chlap neuvěřitelnou smůlu? Nebo má neuvěřitelné štěstí? Toť téměř filozofická otázka nad životem muže, který přežil potopení čtyř lodí, včetně Titaniku, a k tomu dvakrát vyvázl ze srážky lodí.
Arthur John Priest (1887–1937), syn dělníka, bratr jedenácti sourozenců, manžel jedné ženy a otec tří synů, který celý život pracuje jako topič, je obyčejný muž. Ovšem s neobyčejným osudem.
Asturias a Olympic: Oťukávání
Jeho neuvěřitelný příběh začíná nenápadným oťukáváním v roce 1908, kdy pracuje v podpalubí parníku RMS Asturias. Ten se totiž hned při první plavbě srazí s jinou lodí.
O tři roky později zažije další kolizi, když přikládá pod kotle obřího zaoceánského parníku Olympic. Jeho mohutné šrouby totiž 20. září 1911 v Southamptonu přitáhnou při míjení křižník HMS Hawke. Jeho příď prorazí pravobok Olympiku a navíc poškodí jeden z lodních šroubů.
Titanic: Místo ohně led
Když o rok později zůstávají během uhelné stávky lodě v přístavech, přijdou stovky topičů o práci. On se považuje za šťastného, protože s dalšími 150 muži získá práci na sesterské lodi Olympiku, parníku jménem Titanic.
Když mu v noci ze 14. na 15. dubna 1912 rozpáře bok ledovec, má Priest právě po službě a odpočívá.
Poté, co se s dalšími topiči dostane bludištěm chodeb a uliček na palubu, je už většina záchranných člunů pryč. Jen v tílku skočí do vody, která má pouhé 4 °C, a co mu síly stačí plave k nejbližšímu člunu. Utrpí nepříjemné omrzliny, na rozdíl od mnoha kolegů však přežije.
Alcantara: Zuřivá námořní bitva
Když v roce 1914 vypukne první světová válka, obchodní lodě jsou vyzbrojeny a musí se svými posádkami sloužit v konvojích nebo jako nemocniční lodě. V roce 1915 vypustí Německo svou ponorkovou flotilu, která rozpoutá na moři peklo.
Uprostřed toho krmí Priest kotle na palubě lodi Alcantara, až do února 1916, kdy se loď dostane do střetu s německým křižníkem Grief. V zuřivé bitvě jsou obě lodě potopeny, Priest, ač zraněn několika střepinami, však dokáže z vraku uniknout.
Britannic: Srážka s minou
Poté, co se zotaví, začne přikládat pod kotle Britanniku, druhé a ještě větší sesterské lodi Titaniku, která slouží jako nemocniční loď. Ta jde také ke dnu, on přežije.
Stane se tak 21. listopadu 1916, kdy se potopí po nárazu na minu poblíž řeckého ostrova Kea.
Donegal: Torpédo nakonec
Být námořníkem a vidět v seznamu posádky Priestovo jméno, asi by člověk znejistěl. Právem. V roce 1917 totiž slouží na palubě ozbrojené nemocniční lodi Donegal. Poctivě přikládá pod kotel i 17. dubna 1917, kdy loď převáží 610 zraněných vojáků.
V kanálu La Manche ji pošle ke dnu torpédo německé ponorky SM UC-21, ale on, na rozdíl 29 vojáků a 12 členů posádky, opět přežije. S poraněním hlavy, které ho do konce války vyřadí ze služby. Potom už se na moře nevrátí.