Zlato, šperky, umělecké předměty – to vše možná čeká na šťastlivce, kterému se podaří odhalit tajemství dávných událostí. Některé cennosti jsou před lidskými zraky skryty již celá staletí, jiné pouhých pár desítek let.
Většina zmizelých pokladů je však vykoupena krví svých původních majitelů. Budou někdy konečně nalezeny?
Čingischán (cca 1162–1227) patří bezpochyby k nejúspěšnějším dobyvatelům historie.
Vojska mongolského válečníka si ve středověku podmaňují metropole významných říší – Damašek, Bagdád či Peking. Ze všech dobytých měst si odvážejí bohatou kořist.
Nechybí mezi nimi vzácné zbraně z Číny, nebo cenné náboženské artefakty ruských pravoslavných církví. Kam však Mongolové svůj lup uložili?
Dosud nenalezená hrobka
Poměrně častým zvykem bylo, že panovník si své bohatství odnesl na věčnost. Ztracené cennosti by se tak mohly nacházet v Čingischánově hrobce. Hrob legendárního válečníka se ovšem dodnes nepodařilo najít.
Podle pověstí zabili Čingischánovi věrní tisíce otroků, kteří pracovali na jeho hrobce, aby nikdo nemohl prozradit polohu stavby. Byl mocný vládce pohřben v Číně, kde údajně nalezl svůj konec, nebo v rodném Mongolsku?
Archeologové nyní s nadějí upírají zraky k mongolské lokalitě poblíž pohoří Burhan Chaldun známé pod názvem Velké Tabu. Ještě nedávno měli do této oblasti všichni cizinci zapovězený přístup.
Báli se snad Mongolové, že by narušili posmrtný klid Čingischána, který je zde možná pohřben?
Pověst o hrůzostrašné kletbě
Dosud největší objev v lokalitě Velké Tabu učiní v roce 2004 Japonci, kteří zde naleznou trosky válečníkova letního paláce. Hrobka však dosud zůstává skryta. Archeologové by však měli postupovat opatrně. Hrobku prý chrání strašlivá kletba.
Říká se, že stojí i za záhadným zmizením celé německé archeologické expedice, k němuž došlo v 70. letech minulého století. Nebo ji v tichosti zlikvidovaly mongolské úřady, jak praví jiná teorie?
Ať je to jakkoliv, pátrat po hrobě, stejně jako po pokladě, údajně může být životu nebezpečné. Mnozí badatelé tvrdí, že narušovat klid mrtvých se nemusí vůbec vyplatit. Je to opravdu nebezpečné? Nebo jde jen o pověsti?