Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?
Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou překrásnou paní v zeleném dlouhém rouchu.
Zanedlouho s nimi osoba začne mluvit a prohlásí se za matku Božího syna. Odkud se tam vzala?
Zázrak se rychle rozkřikne a z Mcel se stává poutní místo. Časem se ale na tento zázrak tak trochu zapomene. Co se skutečně odehrálo a byla ona postava opravdovým zázrakem? Mnoho lidí věří, že ano.
Zářící postava
Ve středu na sv. Prokopa 4. července 1849 míří na návsi v malé obci Mcely dvě mladé dívky Kateřina a Františka, dvě nerozlučné kamarádky, které mají na starosti hlídání menších dětí, aby zde započali jejich oblíbenou hru s hliněnými kuličkami.
Všude kolem nich není ještě mnoho budov, stromů ani jiných městských památek. Obyvatelé obce zde nechali vystavět pouze kamenná Boží muka na místě starého dřevěného osadního kříže. Při hře náhle uslyší Františka podivný hlas.
Netuší, odkud vychází ani komu patří. Je si ale vědomá, že ji tichý hlásek láká pryč.
Jako by říkal „Pojď za mnou“. Tajemný hlas je láká na místo, kam děti samy nikdy nechodily. I přes nedůvěru a strach se tam nakonec vydají. Právě když se zastavili, aby prozkoumali nové místo, uslyší hlasitou ránu. Dívky se ohlédnou a uvidí krásnou mladou dámu obklopenou božskou září.
Je to Panna Marie?
Děvčata popisují svůj zážitek jako boží zjevení. „Postava měla jasně zelené šaty se zástěrkou a hnědé vlasy ozdobené čelenkou. Na krku ji visely nádherné korály s mariánským medailonkem a v ruce svírala růženec.“ Setkávají se dívky tváří v tvář s Pannou Marii? Děti se po této zkušenosti rozplakaly a zářící osoba je pak musela utěšovat.
Nejen Františka a Kateřina, ale i jejich malí svěřenci osobu vidí. Jeden z nich, Josef, dokonce tvrdí, že mu paní podávala cukroví. Očarované dívky se vrací domů a o svém zážitku mlčí. Po dvou týdnech se děvčata vracejí, aby Matku Boží viděly znovu.
Další setkání následuje až v říjnu, kdy už všude kolem leží sníh. Ovšem v místě zjevení bílý poprašek roztaje. To už se po celé obci boží zprávy šíří jako lavina. Na dívky je v tu ránu zahájen hon, který v konečném stádiu končí uvězněním Františky do žaláře. Co ale dívky vlastně viděly?
Rozloučení
Záhadná postava se s dětmi posledního dne rozloučila pozdravem S Pánem Bohem, nechala si od nich políbit ruku a zmizela. Duchovno a lidová magie je v té době velmi populární, a tak není divu, že místní obyvatele tento incident zajímá. Nikdo však nedokáže s jistotou říct, co děti skutečně viděli.
Byl to duch zemřelé osoby anebo skutečná Panna Marie, která se zjeví pouze vyvoleným jednou za čas? Spory se vedou dodnes, a pouze ony dívky by mohly říct, jak to bylo. Od roku 1849 se zářící postava v obci Mcely neobjevila. Bude se zjevení opakovat?