Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč.
Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení?
Krvavé deště, nezvykle zbarvená obloha, polární záře v růžových a červených odstínech nebo náhlá změna zabarvení vodních ploch jsou úkazy, které naši předkové považovali za neblahá znamení.
I když tyto jevy dnešní věda zpravidla dokáže uspokojivě vysvětlit, v lidech mnohdy stále vyvolávají obavy, že se možná blíží něco zlého.
Takové myšlenky zaznívají i během loňského podzimu poté, co se hladina jezírka Kealia na havajském ostrově Maui proměnila ze své obvykle lehce nahnědlé v sytě růžovou. Co tuto změnu vyvolalo? A může to být důvod k obavám?
Možné vysvětlení existuje, na vině by mohly být bakterie. To ale za nepříznivé znamení pro změnu považují odborníci na životní prostředí.
Držte se dál
Poprvé jsou správci Národní rezervace Kealia Pond na podivnou barvu jezírka upozorněni 30. října 2023, kdy si růžové vody všimne svědek procházející se po přilehlé pláži a rozhodne se raději kontaktovat manažer rezervace Breta Wolfea.
V následně vydaném varování je návštěvníkům místa doporučeno, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost, nevstupovali do vody a nedotýkali se jí, nekonzumovali ryby z vody a zajistili, aby vodu z jezírka nepila ani jejich domácí zvířata.
Obyvatelé žijící v okolí rezervace jsou jevem zaskočení a někteří tvrdí, že se tam určitě děje něco podivného. Že by snad mohlo jít přímo o kletbu nebo o zlé znamení, které ohlašuje nějaké blížící se negativní události.
Může opravdu barva dosud běžně vypadajícího jezírka vypovídat o něčem zlověstném?
Co za tím je?
Pracovníci rezervace případné obavy mírní s tím, že za růžovou barvu jsou pravděpodobně zodpovědné přirozeně se vyskytující mikroorganismy.
Výsledky studie zveřejněné krátce před Vánoci 2023 poukazují na vysoké množství purpurových sirných bakterií, které se běžně vyskytují v mokřadech s nedostatkem rozpuštěného kyslíku.
Intenzita, s jakou se jejich přítomnost projevila na jezírku Kealia, ale překvapila i vědce. „Zatím si nejsme jisti, proč je rozkvět bakterií na pobřežní promenádě Keália tak intenzivní a živý,“ stojí v prosincové zprávě.
Odborníci na životní prostředí růžovou hladinu jezírka vnímají jako varovné znamení. O čem podle nich úkaz vypovídá? Naznačuje údajně, že hladina soli ve vodě je příliš vysoká na to, aby v ní většina ryb přežila nebo aby se z ní jiní živočichové mohli napájet.
„Je to v podstatě blikající červené světlo, že ekologie této oblasti je vážně narušena,“ upozorňuje profesor na katedře mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Marylandské univerzity Dr. Shiladitya DasSarma.
Jde tedy o varovný prst před ničením životního prostředí? Může se snad tímto způsobem ozývat sama příroda, kterou stále tak ničíme?