Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo.
Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má tato záhada nějaké vysvětlení?
Je září roku 1985 a v oblíbených britských novinách The Sun vychází článek s názvem Planoucí kletba Plačícího chlapce.
Vypráví o požáru v domě Rona a Mary Hallových, při němž lehne popelem celý jejich dům, kromě jediné věci – obrazu plačícího chlapce.
Takový příběh by se asi jindy do novin nedostal, jenže Ronův bratr Peter je hasič. Když prý obraz uvidí, něco se v něm zlomí a rozhodne se promluvit.
Situaci, kdy po požáru zůstane jen jediný obraz s tím stejným motivem už totiž zažil několikrát. „Řeknu vám, proč ten obraz nikdy neshoří. Chlapcovi slzy jej uhasí,“ tvrdí. Opravdu je s obrazem něco jinak?
Může za požáry?
Noviny jsou toho rána okamžitě zavaleny zprávami od svých čtenářů, v nichž jsou prý popsány až stovky případů, kdy obraz Plačící chlapec odolal pokusům o své zničení.
Příběh obrazu však začíná už kolem roku 1950. Tehdy španělský umělec Giovanni Bragolini namaluje sérii portrétů malého plačícího chlapce.
Prodává je turistům jako připomínku sirotků z druhé světové války, a obzvlášť Angličané si je z nějakého důvodu velmi oblíbí. Motiv pak v zemi začne být vyráběn i masově a obraz Plačící chlapec tak brzy visí v mnoha domech.
Kdy přesně se s ním začne pojit ona kletba není jasné, po vydání článku v The Sun ale mezi lidmi zavládne hysterie. Mnozí jsou si jistí, že obraz nejen odolává požárům, ale zároveň za ně může!
Kdo je na obraze?
The Sun se nakonec rozhodne dokázat, že na kletbě není nic pravdy, přestože v té době promluví třeba další hasič, Alan Wilkinson. Ten prohlásí, že od roku 1973 zažil asi 50 požárů, při nichž se jako jediný zachoval právě Plačící chlapec!
Jen v roce 1985 se jich odehraje minimálně 8, například v Jižním Yorkshire, kde shoří všechny obrazy na stejně zdi, kromě Plačícího chlapce.
Editor novin Kelvin Mackenzie však přesto začne od lidí jejich obrazy vybírat a na Halloween jich údajně dokáže spálit asi 2500! Strach z kletby tím trochu upadá a lidé se začnou zajímat spíše o to, kdo je to vlastně na obraze namalován. Objeví se teorie, že chlapec byl sirotkem z Madridu, kterého z nevysvětlitelných důvodů pronásledoval oheň.
Bragolini jej údajně adoptuje, jenže jen o pár dní později mu jeho ateliér shoří na popel a chlapec uteče neznámo kam. Bylo dítě z obrazu skutečně nějak spojené s ohněm? Nebo obraz odolává živlům úplně z jiného důvodu?