Kdo ze stavebních dělníků se jako první dotkl po mnoha staletích zlatého pokladu nalezeného v centru města na jihozápadě Polska?
Takovou otázku rychle překryly debaty nad tím, odkud cennosti nalezené v roce 1985 pocházejí. Jak se poklad dostal do devítitisícového města v polském Dolnoslezském vojvodství?
Píše se rok 1985 a v centru polského města Slezská Středa právě probíhají stavební práce.
Když vás nutí stavbyvedoucí rýpat se v zemi, jen stěží se budete stylizovat do postavy populárního fiktivního archeologa Indiany Jonese, který tehdy úspěšně pátral po pokladech na stříbrném plátně kin. Víc než zlato ukryté ve výkopu, vyhlížíte polední pauzu. Pak se to však stane a najdete poklad!
Koruna královen
Nález odborníkům i laikům vyrazil dech, a to nejen v Polsku, ale i tehdejším Československu.
V soupisu nalezených předmětů figurovala i zlatá koruna českých královen! První část pokladu byla nalezena v roce 1985, zbylá pak o tři roky později na sousedním pozemku. Analýza nalezených artefaktů jasně ukázala do geografického prostoru středověkých Čech.
Komu předměty patřily, proč je ukryl právě zde ve Slezské Středě? Historikové se pustili do rozplétání celé záhady.
Největší pozornost mezi předměty, které byly ve Slezské Středě ve čtrnáctém století ukryty, budila zmíněná koruna českých královen. Šlo o nádherné dílo zdobené desítkami drahých kamenů a perel.
Součástí pokladu byly dále náramky, prsteny, zlaté dukáty i necelé čtyři tisícovky stříbrných Pražských grošů. Byl to poklad vskutku královský, a to doslova!
Záruka na půjčku
V kalendáři je rok 1348 a panovník Karel IV. (1316–1378) nutně potřebuje pro naplnění svých politických cílů značnou finanční hotovost.
Pomyslný trn mu z královské paty vytrhne a solventnost panovnické pokladny obnoví půjčka od židovského bankéře Moscheho. Ano, jeho sídlem je právě Slezská Středa. Tam putují jako záruka na půjčku výše uvedené cennosti.
Proč byl poklad ukryt pod zemí? Historikové se shodli na tom, že důvody pro jejich ukrytí je nutné hledat v historii Slezské Středy. V roce 1349 v oblasti dnešního Dolnoslezského vojvodství vypukají rozsáhlé protižidovské pogromy.
Stálo za nimi obvinění, že židovská komunita je odpovědná za šíření epidemie moru v tehdejší Evropě. Bankéř Mosche poklad ukrývá, následně je však vyhnán z města. Další zprávy o jeho osudech nejsou. Ukryté cennosti se ztrácí na více než šest století.
„Zlatá horečka“
Spolu s objevením pokladu se ovšem vyrojily i otázky, zda jsou to všechny cennosti, které byly ve Slezské Středě ukryty. Je totiž možné, že část pokladu nebyla stále objevena.
Ostatně, i samotné nalezení pokladu v osmdesátých letech minulého století probíhalo za velmi nestandardních podmínek. Než se do věci vložily úřady, velké množství mincí zmizelo. Tlumení „zlaté horečky“ se musela ujmout i policie.
Navíc začaly prosakovat informace o tom, že se v těchto místech nalezly středověké artefakty a mince již v roce 1976. „Případem se tehdy nezabývala ani policie, ani státní zastupitelství. Možná to bylo tím, že mezi prominentními lidmi ve městě panovala společenská dohoda, nebo to byly jen pomluvy…,“ píše v roce 2022 český novinář Tomek Bonek.
Jisté jiskřičky naděje, že historické centrum Slezské Středy zatím nevydalo všechny cennosti Karla IV., doutnají mezi lidmi i v současnosti. Ukrývá se dodnes kousek od našich hranic část pokladu z naší historie?