I Skandinávie má svého tajemného kryptida. Je jím legendární tvor Selma, který má žít v jezeře Seljord, u stejnojmenné obce v regionu norského Telemarku.
Ačkoli se prý velmi podobá skotské Nessie z jezera Loch Ness, Selma zdaleka nedosáhla takové popularity u světové veřejnosti. Proč?
Žebřiňák se senem drkotá po kamenité cestě. Vrata statku se doširoka otevírají. Konečně jsou doma. Utahaný kůň i unavený hospodář. Povozu běží vstříc dvě malé holčičky „Tatííí, my jsme ji zase viděli.
Měla dlouhý krk a syčela na nás,“ svěřuje jedna z nich otci zážitky dnešního dne. Ten se ustaraně pokřižuje: „Bože, chraň nás před vodním monstrem!“ Takto nějak nejspíš kdysi probíhaly některé večery ve vesnici u jezera Seljord. Skutečně se v tamních vodách ukrývá tvor z dávných časů?
Pátrání po neznámém tvorovi
Tajemná příšera je dokonce vyobrazena ve znaku obce Seljord. Nejstarší písemná zmínka o pozorování záhadného tvora pochází z roku 1750. V průběhu staletí se Selma údajně mnohokrát objevila v různých částech jezera, které je třináct kilometrů dlouhé.
Již v devatenáctém století se prý v Telemarku v mnoha staveních běžně povídalo, že v jezeře žije podivná příšera. Šeptanda neutichla ani ve století dvacátém.
V roce 1998 po tajemném tvorovi pátral i mezinárodní tým odborníků. Neúspěšně. Selmu se nepodařilo najít ani pomocí špičkové techniky zahrnující podvodní mikrofony a letecké hlídkování.
Nicméně, analyzované údaje ze sonaru a dálkově ovládané miniponorky přinesly několik podezřelých záznamů a anomálií. Potvrdily se tím názory místních lidí, kteří se vždy k jezeru přibližovali s obezřetností.
Kryptid na znaku obce
„V uplynulých 250 letech mnozí obyvatelé Seljordu tvrdili, že něco viděli ve vodě,“ píše v roce 2009 George B. Johnson, emeritní profesor biologie na Washingtonské univerzitě. Lidé měli důvod, aby se neznámého tvora v jezeře obávali.
V místní kronice byl totiž zaznamenán incident z roku 1880, kdy měl podivný tvor připomínající ještěra zaútočit na jezerní pláži na muže a ženu. Naštěstí se tato událost obešla bez zranění.
Takové historické zprávy jsou v kombinaci se zájmem kryptozoologů o jezero Seljord důvodem zvýšeného úsilí turistů o návštěvu této záhadné lokality.
Místní úřady sice v roce 1989 souhlasily, že Selma bude vyobrazena na znaku obce, ale jinak se trpělivě brání většímu komerčnímu využití celé záhady. Proč? Nechtějí prý, aby se v lokalitě rozvinul podobný „byznys“, jaký je charakteristický pro jezero Loch Ness.
Příšera versus cestovní ruch
Selmu chrání nejen hloubka jezera, ale i nedostatečná turistická infrastruktura na jeho březích. V jakém smyslu? V Seljordu je pouze jeden kemp a jeden hotel.
Takové ubytovací kapacity by jen stěží zvládaly zvýšený zájem turistů, a tak místní o tajemném monstru příliš nemluví a podle některých názorů ho tak dost možná i přímo skrývají před světem. To vše v zájmu vlastního klidu bez kamer a fotoaparátů.
Jak dlouho to ale vydrží? V posledním desetiletí se naděje na spatření záhadného jezerního tvora přece jen trochu zvýšily. Přispělo k tomu postavení unikátní dřevěné rozhledny přímo na jezerním břehu. Čekají nás v brzké době nová pozorování tajemného tvora?