Mnoho pacientů se po těžkém úrazu hlavy potýká se ztrátou a mají potíže vzpomenout si na události dávno i nedávno minulé. Rob Ball má ale opačný problém. Od incidentu, který ho v roce 2009 málem stál život, prý vidí věci, co se teprve stanou! Jak ke své neobyčejné schopnosti vlastně přišel?
Muž po těžkém úrazu stráví nějaký čas v kómatu. A když se z něj nakonec probudí, zjistí, že si z temných míst mezi životem a smrtí přinesl něco navíc. Zřejmě v důsledku poškození mozku nyní zažívá jasnovidecké a prorocké vize vyvolané dotykem.
To je ve zkratce zápletka hororového románu amerického spisovatele Stephena Kinga (*1947) Mrtvá zóna z roku 1979. A případ 22letého britského studenta Roba Balla z roku 2009 je zase důkazem, že život někdy skutečně kopíruje fikci.
Ball je v polovině března 2009 brutálně napaden na parkovišti v jihoanglickém městě Southend-on-Sea, přičemž utrpí těžké poranění hlavy a ocitá se v ohrožení života.
Další dva týdny stráví v kómatu a jakmile se alespoň trochu zotaví, začne si uvědomovat, že něco není zcela v pořádku. Může mít úraz hlavy skutečně za následek spontánní jasnozřivost?
Jasnovidné hlasy
Když se Rob Ball z dvoutýdenního kómatu probudí, téměř nic si ze svého předchozího života nepamatuje. Musí se znovu naučit mluvit, chodit či používat příbor.
A zatímco si osvojuje veškeré základní dovednosti, nabude přesvědčení, že nyní dokáže také něco, co nikdy předtím neuměl – předpovídat budoucnost.
V hlavě prý slýchá hlasy, hlasy, které k němu promlouvají a našeptávají konkrétní informace o leckdy i zcela neznámých osobách. Je možné, že se u něj v důsledku trvalého poškození mozku rozvinula nějaká duševní nemoc? Možná ano.
Je ale zarážející, že informace, které mu hlasy sdělují, se vzápětí ukazují jako zcela přesné! „Hlasy byly tak zřetelné, že jsem začal lidem říkat, co mi o nich v hlavě vyskočilo, často to byli úplně cizí lidé na ulici,“ popisuje Ball.
„Dostával jsem zprávy předpovídající nemoc, lásku i smrt,“ dodává. Kromě toho také úspěšně předpovídá pohlaví sedmi nenarozených dětí, nebo je schopen nalézt klíče, které jeho matka ztratila.
Záhada mozku
Domnělé hlasy by podle neurologů mohly skutečně pramenit z poškození mozku, které v určitých případech může mít následek neschopnost rozlišit vnitřní myšlenky od vnějších hlasů.
To, co Ball považuje za hlasy by tedy mohly být jen jeho vlastní myšlenky. Obtížněji se ale hledá vysvětlení pro skutečnost, že se tyto myšlenky následně naplňují.
Odborníci z britského rehabilitačního centra po úrazech hlavy přiznává, že i když se s jasnozřivostí po traumatu mozku ještě nesetkali, nově získané dovednosti jiného typu se u pacientů občas vyskytnou.
Někteří v sobě odhalují výtvarné či hudební talenty, jiní začínají hovořit s cizím přízvukem a podobně. Neurologové pro takový jev mají vysvětlení.
Signály putující mozkem se v určitých případech přesměrují přes jinou oblast tak, aby se vyhnuly poškozené oblasti. Tím pádem se může u pacienta znenadání objevit nová schopnost.
Znamená to, že je lidský mozek schopný také jasnozřivosti, nebo je případ Roba Balla něčím skutečně nevysvětlitelným?