Slinivkový záchvat údajně patří na žebříčku lidské bolestivosti na první místo! Až za ním je ledvinová kolika, nebo třeba porod…
Pokud slinivka břišní neboli pankreas funguje tak, jak má, většinou o ní ani nevíme. Když však ochoří, přináší postiženému útrapy, silné bolesti a často jej ohrozí i na životě.
Rozsah onemocnění má vliv nejen na funkčnost samotné žlázy, ale i na možnost uzdravení a na kvalitu života nemocného.
Co je pankreas?
Slinivka břišní je malý vnitřní orgán velký asi jako dlaň. Je uložena pod bránicí mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má společný vývod se žlučníkem, ústící do dvanáctníku, do místa, kam se dostává natrávená potrava z žaludku.
A tady vlivem slinivky dochází k trávení potravy a její přeměně na důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin).
Pankreas produkuje množství hormonů, především pro lidský život nepostradatelný inzulín, a napomáhá tak snižovat hladinu cukru v krvi. Nedostatek či nadbytek inzulínu vyvolává cukrovku, ale může způsobit koma i smrt.
Příčiny onemocnění slinivky břišní
Alkohol – ničí tkáň slinivky a může způsobit jak zánět, tak vznik nádoru
Špatné stravování – převaha tučných a přepálených jídel
Žlučový kamínek – může dojít k ucpání společného vývodu slinivky a žlučníku. Hromadící se žluč pak pankreas poškodí
Nejčastější nemoci pankreatu
a) akutní zánět – nastává v důsledku dietní chyby (mastné či přepálené jídlo), po hojné konzumaci alkoholu, nejčastější příčinou však bývá zaklíněný žlučový kamínek
b) chronický zánět – nemá tak bouřlivý nástup, nejčastějším důvodem bývá dlouholeté pití alkoholu
c) nádory pankreatu – jsou velmi nebezpečné a většinou končí smrtí pacienta do jednoho roku po určení diagnózy