Myslíte, že nejnebezpečnější živel je oheň? Uvažujte. Oheň lze uhasit. Jak ale porazit vodu? Jakmile je hrozbou samotná voda, pak se ona zdá jako ten nejrizikovější element. Alespoň když jí vládne bůh Poseidón.
Řecký bůh moře a vody patří mezi nejznámější pohanská božstva vůbec. V Římě je Poseidón známý jako Neptun a je tak mocný, že je po něm pojmenovaná jedna z planet.
Jeho proslulost nezná hranic, a přesto je Poseidón nekonečně mrzutý a závistivý. Žárlivost tohoto boha hraje dokonce roli ve výběru jeho manželky. Ale nepředbíhejme.
Stejně jako jeho sourozence, i Poseidóna jeho otec Krónos hned po narození pozře a ten musí zůstat v otcových útrobách, dokud ho spolu s ostatními nevysvobodí jeho nejmladší bratr Zeus. Poseidón se však dočká odměny. Při dělení světa je mu přidělená mořská říše.
Podivné zásnuby
Jeho sídlem je skvostný palác hovící si hluboko pod hladinou nedaleko řeckého ostrova Euboia. Spolu s mnoha bájnými bytostmi s ním zde žije jeho krásná manželka Amfitríté. Zásnuby této dvojice ale nejsou zrovna romantika.
Poseidón se údajně nejprve uchází o její sestru Thetidu, ale odradí ho věštba, která tvrdí, že každý syn narozený Thetidě bude mocnější a slavnější než jeho otec.
Poseidónova ješitnost dává této možnosti okamžitě sbohem, a tak se bůh zaměří na Amfitríté. Ta se mu snaží schovat, ale díky pomoci jednoho z delfínů ji její nastávající najde a unese, aby si ji mohl vzít za ženu.
Milovník soudních pří
Poseidón není úplně příkladný manžel, protože své sémě rozsévá do všech stran. S bohyněmi i lidskými ženami má mnoho potomků, mezi které prý patří i celé královské rody. Řekové bohovi obětují koně a býky.
Jednak proto, že tato zvířata symbolizují energii, dravost, násilí a plodivou sílu, a rovněž aby si boha udobřili. Také mají proč.
Jakmile se Poseidóna zmocní některá z jeho nepříjemných nálad, popadne svůj mocný trojzubec, který dostává od podmořských bytostí Telchinů, a rozpoutá silné bouře, zemětřesení a následné povodně.
Přírodní katastrofy také bývají formou jeho pomsty ostatním bohům, s nimiž se rád soudí o území před božskou porotou.
Voda jako emoce
Přesto, nebo možná právě proto, se na počest Poseidóna pořádají každý lichý rok koncem léta Isthmické hry. Jedná se o sportovní klání i umělecké soutěže, jejichž vítěz získává věnec z celerových listů. Co si však můžeme z vodní říše vzít dnes my?
V psychologii odpovídá voda našim emocím. S tímto přirovnáním možná dávají Poseidónovy vrtochy větší smysl. Emoce nelze stlačit a na počkání uhasit.
Emoce potřebují uznání, a tak možná můžeme čas od času uspořádat symbolicky oslavu svých vlastních citů, aby nemusely zaplavovat naše břehy jako divoká voda.