Louis Vuitton ztělesňuje neuhasitelnou touhu po cestování, Hermès si cení dědictví, Chanel vyzařuje ženskost a Bottega Veneta oslavuje řemeslo a ducha komunity.
V souladu s těmito principy a s ohledem na rozmary svých top klientů otevřela Bottega Veneta nový benátský butik. Hyperexkluzivní rezidence spojuje VIP salonu, uměleckého kolektivu a muzea, je však určená výhradně pro věrné mecenáše módního domu.
Exkluzivní tu nebude jen program a seznam zvaných zákazníků, značka se totiž rozhodla umístit svůj salon do prostor benátského gotického paláce z patnáctého století.
V jeho interiéru, o jehož podobu se postaral kreativní ředitel značky Matthieu Blazy, najdeme nábytek špičkové kvality, jenž designově doplňují interiérové produkty Bottega Veneta například v podobě kožených taburetek a také dekorací z přehlídkových mol.
„Na rozdíl od mnoha jiných tradičních značek není Bottega Veneta spojena s jediným zakladatelem,“ řekl k otevření prostoru generální ředitel značky Leo Rongone. „Duch komunity je proto pro nás nesmírně důležitý a přesahuje rámec pouhé módní značky. Proto jsme chtěli tomuto duchu dát i reprezentativní fyzický prostor,“ dodal.
Unikátní stavba
Tímto prostorem se stal benátský Palazzo Soranzo Van Axel ve čtvrti Cannaregio, který stojí na křižovatce Rio de la Panada a Rio de Ca‘ Widmann. Palác byl postaven v letech 1473 až 1479 pro benátského obchodníka Nicolò Soranza z materiálu získaného ze starověkého byzantského paláce Gradenigo.
Sídlo pak postupně přešlo do vlastnictví rodin Venierů a Sanudoů, až se v roce 1652 stalo majetkem Van Axelů, bohatých obchodníků z nizozemského Axelu, jež byli přijati do benátského patriciátu v roce 1665. V současné době palác sloužil potřebám benátského bienále a prošel také citlivou renovací exteriéru.
Stavba má dvě patra s balkony a vnitřní trakt je s nimi spojen venkovními schodišti. Zvláště zajímavé jsou haly ve tvaru L, které nabízejí výhled na křižovatku kanálů ze dvou úhlů.
Pozoruhodná je také vstupní brána na Fondamenta de le Erbe s lunetou a erbem Van Axelů. Zajímavá je také část budovy, která uzavírá její jižní část.
Je široká několik metrů a postavená dodatečně na přání benátského soudu, slouží totiž jako zástěna bránící výhledu do prostor sousední kláštera jeptišek.
Setkání s umělci
Jednou z hlavních náplní tohoto exkluzivního prostoru však bude vytvoření zázemí pro projekt Bottega for Bottegas, který se zaměřuje na spolupráci s malými řemeslnými ateliéry a dílnami a poskytne jim zde možnost krátkodobých rezidencí.
„Chceme zde také přivítat začínající galeristy a umělce, kteří běžně nemají možnost potkat se s tak významnou klientelou,“ vysvětlil Rongone, který povrdil, že výstavní program Pallazo Bottega Veneta bude provázaný také s tradičním bienále umění či architektury.
Benátský palác je prvním podobným prostorem značky, další by však měly brzy vzniknout také v Asii či Spojených státech.