Jen si to představte… ráno vstanete, kávovar namíchá kávu přesně, jak ji máte rádi. Umělá inteligence vybere ideální oblečení a najde spoj, kterým se dostanete do práce. Kancelář sice máte v ulici, leží však několik desítek kilometrů daleko. I tak může vypadat život v blízké budoucnosti.
Začátkem ledna 2021 vystupuje v saúdské státní televizi korunní princ Muhammad bin Salmán (*1985). Divákům oznámí start ambiciózního projektu The Line.
Jděte rovně…
Někdo ho označuje za utopistický, druhý tábor v něm hledá myšlenky futurismus. Pravdou ale je, že Saúdská Arábie všem vyrazí dech.
Myšlenku lineárního města sice znají architekti už od 19. století, například v Madridu se podobně vyřádí urbanista Arturo Soria (1844-1920), jenže nikdo nezajde tak daleko jako právě arabští investoři.
Projekt, jenž je součástí programu Saudi Vision 2030, totiž tvoří jedna ulice, která měří 170 kilometrů! Tím však megalomanské myšlenky města táhnoucího se od Rudého moře až k městu Tabuk nekončí.
Jádro tvoří dvě stejné budovy, které jsou od sebe vzdáleny 200 metrů. Tím se vytvoří koridor, jež by měl mít na výšku až 500 metrů!
Auta mají stopku
Hlavní předností je, že The Line zcela pohání obnovitelné zdroje. Chod města bude bedlivě sledovat umělá inteligence, která bude na základě dat zkoumat, jak by mohla zlepšit život místních.
Těm vláda dokonce slíbí finanční obnos, pokud budou svá data poskytovat úřadům. Město je koncipováno pro minimálně 9 milionů lidí.
Hustota osídlení tak bude více než 260 000 lidí na kilometr čtvereční, čímž desetkrát překoná newyorský Manhattan! Jenže na rozdíl od americké metropole zapomeňte na ucpané silnice, protože v saúdském projektu žádné automobily nenajdete.
Dopravu má s největší pravděpodobností zajišťovat vysokorychlostní železnice. Uliční úroveň bude vyhrazena čistě pro lidské nohy.
Hlavně mlčet
Stavba ale vyvolává řadu otazníků. Zarážející je například cena – plány údajně počítají s cifrou 200 miliard dolarů (asi 5 bilionů korun). Zákulisní informace ale hovoří až o pětinásobku!
Ozývají se také kritické hlasy, jež si berou na paškál kvalitu života, ta podle nich nebude příliš valná. Jenže Arabové jako by negativní zprávy neslyšeli a v říjnu 2021 poprvé kopnou do země.
Se všemi zainteresovanými architekty sepíší smlouvy, v nichž najdeme klauzuli o mlčenlivosti, a tak na veřejnost prosakuje jen velmi málo informací.
Projekt se ale některým z nich nepozdává, a tak spolupráci ukončí například Brit Norman Foster (*1935), mimochodem autor proslulého londýnského mrakodrapu Gherkin, či Holanďanka Francine Houbenová (*1955).
Mají obavy z dodržování lidských práv a ekologickém dopadu lineárního monstra. Ani to Saúdy nezastaví a podle všeho by se první obyvatelé měli nastěhovat již letos. Město ale ještě nebude zcela hotové, dokončení se plánuje až o šest let později, v roce 2030.