Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme.
Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!
V roce 2019 se výzkumníci vrátili na naleziště na vrcholku izraelské hory Ebal, kde už v 80. letech prováděl vykopávky kontroverzní archeolog Adam Zertal (1936–2015).
Cílem bylo znovu prozkoumat vykopanou zeminu, jestli se v ní neukrývají malé artefakty, které mohly dříve uniknout pozornosti. Jejich úsilí se nakonec vyplatilo.
Podařilo se jim objevit malinkou olověnou destičku stočenou do ruličky o velikosti poštovní známky. Při bližším průzkumu se ukázalo, že na vnitřní části tabulky jsou už téměř nečitelné znaky.
Aby badatelé nemuseli destičku otevírat násilím, požádali o pomoc české vědce z Akademie věd, kteří vlastní speciální technologii, s jejíž pomocí lze text přečíst, aniž by bylo nutné ho přímo vidět.
Starověká kletba
Analýza tabulky odhalila 48 znaků v hebrejštině, které tvořily souvislý text. Nápis zněl: „Prokletý, prokletý Jahvem, zemřeš prokletý. Je to jisté. Prokletý Jahvem, prokletý, prokletý.“ Zdánlivě nesouvislý text má ale pro historiky nedozírný význam.
Vznik tabulky byl totiž datován do doby před 3200–3400 lety, text na destičce je tak o několik set let starší než dosud známé nejstarší hebrejské nápisy. Jednoznačně to tak dokazuje, že v této době už Židé byli v Palestině.
O jejich příchodu na toto území se totiž dodnes vedou velké spory. Část historiků se domnívá, že se tak mohlo stát za vlády egyptského faraona Ramesse II. (vládl 1279–1213 př. n. l.), což by právě tato tabulka mohla dokazovat.
Slovo boží
Dalším zajímavým objevem na tabulce je slovo „Jahve“, které se používá pro označení hebrejského Boha. Je to totiž vůbec nejstarší doložené použití tohoto slova, které by mohlo naznačovat, že už v této době existovaly rané biblické texty.
Byly by tak o několik staletí starší, než jsme si doposud mysleli. Samotná destička je ale důležitá i z hlediska biblické archeologie.
Ve Starém zákoně v knize Deuteronomium se píše: „Až tě uvede Hospodin, tvůj Bůh, do země, kterou přicházíš obsadit, budeš dávat požehnání na hoře Gerizim a zlořečení na hoře Ebal.“ Tabulka s kletbou z hory Ebal tak svědčí o pravdivosti této biblické věty.
Lidé sem v minulosti nejspíš skutečně chodili uvalovat kletby. Pomůže nám tato malá destička odhalit ještě nějaká biblická tajemství?