Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů.
Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?
Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko utrpělo na noze, když se snažilo přelézt plot.
Nakonec přikývne a ze své brašny vytáhne zvláštně vypadající kámen. Když ho přiloží k ráně, její rodiče nechápavě zavrtí hlavou.
Nemají tušení, že ten lékař z dalekého východu právě použil černý nerost známý jako magnetit či magnetovec, o němž se traduje, že díky svému magnetickému působení dokáže příznivě působit na rány nebo tišit křeče a bolesti svalů. Není ani zdaleka první.
Regenerační a léčebné účinky byly magnetům přisuzovány už od starověku. Skutečně může mít působení elektromagnetického pole na člověka takový vliv?
S čím má pomáhat?
Pojďme se ale vrátit do současnosti. Řada léčebných center dnes nabízí pacientům tzv. magnetoterapii. Metodu, která využívá právě působení magnetického pole na organismus.
Tato procedura vychází z teorií, že těla vyzařují elektrická a magnetická pole a interakce mezi tělem a jinými elektromagnetickými poli může způsobovat fyzické či emoční změny. To následně vede až k potlačení nebo ovlivnění některých zdravotních problémů.
Metoda má údajně zmírňovat bolesti, léčit záněty, kožní problémy, podporovat látkovou výměnu, hojit popáleniny a vředy nebo urychlovat regeneraci kožních buněk. Řada lidí tvrdí, že působení magnetů pomáhá také s migrénami nebo depresemi.
Není magnet jako magnet
Samotná léčba může dnes probíhat různými způsoby. Lze navštívit léčitele, který v zásadě jako dříve používá samotný magnetit, a to tak, že ho jednoduše přikládá na konkrétní místa na těle.
Vedle toho pak existuje celé výrobní odvětví nabízející nejrůznější náramky, přívěšky a kusy oblečení se zabudovanými magnety. Vedle této léčby permanentními magnety pak existuje léčba tzv. pulzním magnetickým polem.
K jeho vytvoření používají léčebná centra nejrůznější přístroje a aplikátory. Často jde o nejrůznější duté trubky, bodové aplikátory nebo speciální destičky, které pak působí na tělo pacienta.
Jen málo důkazů
Magnetoterapie má být vhodná i k očistě organismu, regeneraci buněk, proti migrénám (zejména po operaci) či depresím. Tedy alespoň dle některých pacientů. Ti popisují hlavně snížení bolestivosti zranění, rychlejší hojení ran nebo pomoc při rehabilitacích.
Bývalý český lékař a skeptik Jiří Heřt (1928–2014) uvádí, že magnetoterapie s pomocí permanentních magnetů je spíše jen šarlatánstvím, zatímco pulzní magnetické pole má vědecký základ.
„Metoda je doporučována k léčbě širokého spektra chorob jako panacea, i když v praxi se přece jen používá především k léčbě chorob pohybového systému,“ vysvětluje s tím, že jde ale stále o poměrně spornou metodu.
Potvrdí nakonec další probíhající studie, že na nás magnetické pole opravdu působí ještě silněji, než jsme si mysleli?