Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly.
Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech?
Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní netáhněte do boje, pokud změní barvu,“ víří králově dceři v hlavě. Podle pověstí k ní přišla během výpravy, kterou vedl její otec a jejímž cílem bylo najít poklad.
Ten princezna objeví v jeskyni, kterou obývají trpaslíci. Jde o stříbrné cihly, z nichž si nechá ukovat zbroj a udělat luk. Brnění podle trpaslíků zčerná, pokud bude Dolasille v nadcházející bitvě hrozit smrt.
Příběh sice zní jako z pera britského spisovatele J. R. R. Tolkiena (1892–1973), starý je ovšem stovky let. Z generace na generaci si ho předávali obyvatelé Dolomit, tedy italské části Alp.
Podle nich se kdysi dávno na vrcholcích zdejších hor rozkládalo království Fanis. Je jen výplodem jejich bujaré fantazie?
Útočníky vede mág
Schyluje se k další bitvě. Fanis se při ní brání nájezdu cizích nepřátel. Vede je údajně kouzelník Spina de Mul, „jenž měl vzhled napůl shnilé mršiny a nemohl být zraněn běžnými zbraněmi,“ uvádí historik Adriano Vanin.
Mág chce především získat zpět kámen Raietta, který kdysi ztratil a dostal se do rukou faniského krále. Drahokam má totiž mít kouzelné vlastnosti. Jaké přesně, není úplně jasné. Spina v bitvě nakonec neuspěje.
Navíc přijde o pomoc hrdiny Ey de Net, jenž se během ní zamiluje do krásné Dolasilly. Udatný válečník, jenž nosí štít tak těžký, že ho nikdo jiný neuzvedne, přechází na stranu říše Fanis a získává si princeznino srdce.
Lest i zrada
Pohled na zbroj nevěstí nic dobrého. Namísto toho, aby stříbřitě zářilo, je térově černé. Dolasilla si ho přesto obleče a vyrazí do boje. Spina de Mul se neúspěchem nenechá odradit.
Hrdinu Ey de Neta vyláká lstí pryč ze země a faniskému králi slíbí zlato z legendární podzemní říše Aurona, pokud svoji dceru zradí. Ten tak skutečně učiní. Tajemnou říši na vrcholcích Dolomit tak s hrstkou vojáků brání jen Dolasilla.
Ačkoli podle pověstí bojuje jako lvice, je přemožena a umírá. Fanis poté lehne popelem. Podle některých autorů k tomu mág použije Raiettu. Zářící kámen má být totiž mimořádně ničivou zbraní, která poté zmizí. Jsou to všechno jen báje, nebo se něco z toho mohlo skutečně odehrát?
Přelomový objev
Tým archeologů vedený Georgem Innerbrebner slaví úspěch. K znovuobjevení legendy o království Fanis dojde na začátku 20. století díky rakouskému antropologu Karlu F. Wolffovi (1879–1966).
Dlouho se má nicméně za to, že na zasněžených vrcholcích Dolomit žádná říše fungovat nemohla. „Archeolog Georg Innerbrebner ale ve výšce 2600 metrů nad mořem nalezl ruiny panovnického sídla,“ upozorňuje záhadolog Arnošt Vašíček (*1953).
Staří stavby se bohužel nedá přesně určit, podle nálezů keramiky pochází z konce doby bronzové. Vzkvétala tak nejspíš okolo roku 800 př. n. l. Ve shodě s pověstí navíc hrad zničil mohutný požár. Šlo snad o centrum království Fanis? A mohla jeho zkázu způsobit nějaká tajemná nám dosud neznámá síla?