Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
V Galerii Českého rozhlasu se křtila „Gabriela“

Koncem listopadu se v Galerii Českého rozhlasu na Vinohradské 12 sešla opravdu vybraná společnost – herci Viktor Preiss, Jaroslav Satoranský, Jan Přeučil, básník František Novotný a další osobnosti, aby společně pokřtili novinku, která vyšla ve spolupráci nakladatelství AOS Publishing a Radioservis.

Jde o bezmála pětihodinovou unikátní vzpomínkovou audiokoláž s názvem „Gabriela“, která je ohlédnutím za hereckým mistrovstvím i osobním životem naší herecké legendy Gabriely Vránové.

Celým večerem skvěle provázel moderátor Václav Žmolík a všichni hosté i diváci si mohli užít opravdu důstojné a emotivní chvíle, umocněné obrazovými a zvukovými ukázkami z nově vydaného díla.

Jeho autory jsou Ondřej Kepka, syn slavné herečky, a publicista a nakladatel Pavel Mészáros, kteří se před několika lety sešli, aby společně vydali knihu o životě slavné české herečky.

„Když v roce 2021 vyšla kniha „Magnetický vítr Gabriely Vránové“, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o této naší výrazné herecké osobnosti“, říká Pavel Mészáros.

„Úplně původní myšlenka byla, že naši společnou knihu načteme a přineseme ji tak i těm, kteří před čtením preferují poslech. Jenže když jsme si s Ondrou na tohle téma povídali, zjistili jsme, kolik se toho do naší knihy nevešlo.

Velká spousta osobních zážitků, vzpomínek na krásná a životně důležitá setkání s lidmi, kteří si uchování takových vzpomínek určitě zaslouží.

A navíc se ukázalo, kolik úžasných zvukových záznamů nám tu po sobě paní Gabriela zanechala, ať už třeba v archivu Českého rozhlasu nebo Divadla Na Vinohradech.

A tak jsme se sešli ve studiu, nechali jsme si k mikrofonu přinést dobrou kávu, a to naše povídání a vzpomínání prostě natočili.

A mezi ně nakonec vložili přes čtyři desítky zvukových pokladů, které jsme pro tuto příležitost znovu oživili, aby si je po letech mohli vychutnat i současní posluchači. Některé z ukázek navíc budou díky našemu společnému počinu zveřejněny vůbec poprvé.

Za sebe musím říct, že mám radost nejen z toho, že téměř pětihodinové CD ‚Gabriela´ konečně držíme v ruce, ale že jsem si užíval i samotné práce na něm, protože pracovat na něčem s Ondřejem je vždycky – jak se říká – na pohodu, a já doufám, že to posluchači poznají.

Stejně pohodová byla i spolupráce s Ondřejovou ženou Janou, která je podepsána pod grafickým designem celého projektu.“

Ondřej Kepka, herec, režisér, a současně i prezident Herecké asociace, svou radost z vydání nové audioknihy neskrýval: „Tohle CD je pro mne zásadní projekt, kterým plním přání režiséra – a mámy Gabriely Vránové – a to přesto, že toto přání nikdy nevyslovila:

znal jsem ji samozřejmě jako syn – ale především dobře i jako režisér – a určitě by chtěla, aby odkaz její celoživotní práce někdo takto sestavil a přiblížil současnému posluchači. Byla by ráda, že se takto poctivě věnujeme jejímu odkazu.

Přiznám se, že když jsem vyhledával různé ukázky z rodinného archivu, z archivu Českého rozhlasu i Divadla na Vinohradech, netušil jsem, jak skvělé nahrávky objevím a – promiňte mi tu upřímnost – jak opravdu skvělá byla herečka.

Samozřejmě jsem řadu ukázek znal – však například to, jak jsem poslouchal a poznával její Natálii v Dostojevského Bílých nocích, odhalujeme s Pavlem během našeho společného rozhovoru, kterým celou kompozici rámujeme.

Objevil jsem však rovněž úplné skvosty:

gratulaci Jaroslava Satoranského, který přinesl na nějaký křest CD zbrusu nově napsanou píseň věnovanou právě Gábi a společně ji na křtu živě zazpívali – a někdo to tehdy naštěstí nahrál živě přímo na podiu – ale především jsem objevil například famózní emotivní výkon Gabriely Vránové v Dumasově Dámě s kaméliemi – přes humornou silvestrovskou féerii Ať žije happy and – až k dětským večerníčkům, kterých moje máma jednu dobu načetla doslova stovky.“

Celý projekt vznikal v průběhu dvou let a oba jeho protagonisté se k jeho realizaci sešli ve studiu Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem. Oba přitom vzpomínají na velmi příjemnou atmosféru při natáčení.

Vlastně to bylo opravdu takové setkání u šálku dobré kávy,“ vybavuje si Pavel Mészáros. „Jen jsme si ji tentokrát postavili k mikrofonu na stolek ve studiu a prostě si povídali.

Přiznám se, že po těch dvou letech jsem trošku pozapomněl, o čem všem to dlouhé povídání bylo, takže když jsem měl možnost si teď poslechnout celé dílo včetně zvukových ukázek, oprostil jsem se od role spoluautora, a vychutnal jsem si ji jako posluchač. A musím říct, že jsem se zaposlouchal velmi rád.“

Audiokniha vyšla v rámci projektu „Podzim s láskou a humorem“, který zastřešuje aktivity ve prospěch seniorů. Jeho generálním partnerem je investiční fond Invest Gate Funds, který buduje špičkové resorty pro seniory, které rovněž sám provozuje.

Díky jeho podpoře mohou být realizovány i vydavatelské projekty, o které je právě mezi starší generací stále velký zájem.

Navíc díky spolupráci s Nadací Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata je z prodejní ceny každého takového projektu věnována část právě na její konto. To platí i v případě audioknihy „Gabriela“.

Nové CD je důstojným ohlédnutím za celoživotním dílem naší populární a oblíbené herečky, a určitě bude i milým vánočním dárkem.

Foto: Jaroslava Raunerová

Ze stránek: https://slaskouahumorem.cz

reklama
Související články
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
reklama
reklama
Historie
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Poeta laureatus: Básníci ve službách státu
Celá země se v září roku 2022 noří do smutku, protože přišla o svou milovanou královnu…Zatímco obyčejní lidé začnou nosit květiny a svíčky před Buckinghamský palác, Simon Armitage usedá k bílému papíru – čeká ho jedna z nejtěžších výzev v životě.   Starodávně znějící titul poeta laureatus (oficiální básník) už dnes po světě moc nenajdeme. […]
Záhady a napětí
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz