Období studené války hrozilo ve druhé polovině dvacátého století jaderným konfliktem mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem.
Vojenští plánovači obou znepřátelených stran hledali cesty, jak co nejvíce přiblížit vlastní jaderný arzenál protivníkovi. Co v tomto směru podnikli Američané? A může být dnes jejich tajný projekt hrozbou?
Iceworm. Tak se jmenuje projekt, který Američané maskovali jako základnu pro testování vlastností ledu. Skutečnost však byla jiná.
„Projekt měl využít strategickou polohu Grónska – uprostřed mezi dvěma supervelmocemi,“ píše v roce 2023 na portálu historynet.com publicista Claire Barrett. Před rokem 1996 byly informace o projektu Iceworm v režimu přísně tajné.
Situaci změnilo až vyšetřování dánského parlamentu. Z přízračné krajiny Grónska se opět vynořil Ledový červ a svět se začal ptát.
Ukázalo se, že v krycí operaci projektu Iceworm, která dostala název Camp Century, byl zkoušen i mobilní jaderný reaktor…Mohou pro nás být stále hrozbou pod ledovým příkrovem vyražené tunely, které měly sloužit jako odpaliště raket s jadernými hlavicemi?
Tisíce kilometrů pod zemí
Camp Century byl budován od roku 1960. Jeho smyslem bylo detailní prozkoumání proveditelnosti projektu Iceworm. Utajení všech prací bylo tak dokonalé, že světová veřejnosti neměla o grónské raketové základně celá desetiletí ani potuchy.
K finálnímu záměru projektu Iceworm prý nedošlo, neboť ledový příkrov se ukázal být jako velmi nestabilní. Nutno dodat, že přítomnost amerických ozbrojených sil na území Grónska měla dlouhou tradici.
V celosvětovou známost vešla například tamní důležitá letecká základna Thule. Utajený Ledový červ, to však byla „jiná káva“.
Pokud by se projekt Iceworm podařilo finalizovat, měla zde vzniknout síť tunelů o celkové délce čtyři tisíce kilometrů, kde by bylo rozmístěno šest set raket s jadernými hlavicemi!
Co bude, až led zmizí?
Existence krycí základny Camp Century byla řádně projednána s vládou Dánska. Její součástí byl i zmíněný mobilní jaderný reaktor. Tajné cíle Ledového červa však byly značně rozdílné. Jaké zbraně měly tvořit páteř projektu Iceworm?
Jednalo se především o speciální rakety s názvem „Minuteman“, které po celá desetiletí platily za jednu z hlavních odstrašujících zbraní USA. Po skončení studené války se mohlo zdát, že celý projekt Iceworm patří minulosti a žádné nebezpečí od něho již nehrozí… Jenže to možná není tak docela pravda.
Při opuštění projektu v roce 1967 se totiž předpokládalo, že část dokončené infrastruktury zůstane navždy pohřbená pod vrstvou ledu.
Nyní se však ukazuje, že celá oblast by měla začít roztávat již v roce 2100, pokud se nepodaří zastavit trend globálního oteplování, což je ale značně nejisté. Co se může „vynořit“ na povrch?
Spekuluje se o neznámém biologickém, chemickém a radioaktivním nebezpečí. Co dalšího zavrtal projekt Iceworm do ledového příkrovu Grónska?