Nad Mořem klidu po 360 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do svého příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát. Jsme na Měsíci a píše se rok 2075.
Protože noci jsou na Měsíci dlouhé (v průměru 14,5 pozemských dní), většina lidí se soustředí kolem jižního pólu nedaleko kráteru Shackleton, kde svítí Slunce skoro neustále!..Stojí tu i ústřední Lunární vesnice, jejíž plány navrhla společnost Moon Village Association s Evropskou vesmírnou agenturou už před rokem 2022.
Tvoří ji čtyřpatrové nafukovací moduly, v nichž naštěstí nepotřebujete skafandry – pokrývají je speciální ochranné vrstvy proti mikrometeoritům a kosmickému záření, které jsou tištěny na 3D tiskárnách z materiálu vyrobeného z měsíčního regolitu!
Jiné měsíční budovy jsou chytře ukryty v lávových tunelech a najdete je i na jiných místech po celém Měsíci. I na tajemné odvrácené straně.
Astronomů ráj
Lidí jsou tu zatím řádově stovky. A kdo jsou zač? Zaprvé bohatí turisté, kteří si chtějí užít nevšední dolovenou a nevadí jim třídenní let. Jsou tu ale i technici, dohlížející na roboty na stavbách a na farmách, a především vědci!
Jedinečné podněty ke studiu tu nacházejí geologové, skutečné žně mají astronomové! Nejvíce rušno je kolem radioteleskopu Lunar Crater, který plánovala NASA již v roce 2020 a vybrala pro něj místo na odvrácené straně Měsíce.
Tam je totiž z dosahu změti rádiových vln, které se využívají na Zemi pro celou řadu technických přístrojů, a může se soustředit na signály přicházející z hlubin vesmíru.
Lidstvo tak zjistí takové informace o hvězdách, galaxiích či černých dírách, ke kterým by se nikdy nedobralo v podmínkách panujících na naší planetě! A na co ještě nesmíme zapomenout? Jsou tu i lékaři a brzy budou i porodníci. Protože to není tak dávno, co se na Měsíci narodil první člověk…